Uległość wobec Rafała Wosia (po awanturze online na festiwalu „Transatlantyk”)
Rafał Woś chce, żeby elity uległy. Mówi „posunęły się”, ale to eufemizm, bo chodzi o dopuszczenie do debaty głosu, który wyklucza kompromisy.
To jak w tym dziecinnym podchwytywajku, czy Bóg, jeśli jest wszechmogący, może stworzyć taki kamień, którego nie będzie mógł podnieść. Ulegnij i w ramach swojej tolerancji zaakceptuj moją nietolerancję. Uległość to w ogóle sprawa, która budzi emocje.
W takiej „Uległości” Houellebecqa nie chodzi wszak wyłącznie o sam proces ulegania islamowi w ramach politycznej poprawności i innych demokratycznych mechanizmów, których przestrzeganie sprawia, że my czujemy się lepiej, a kto inny wykorzystuje je przeciwko nam. To znaczy, oczywiście, takie mechanizmy istnieją i są wykorzystywane, ale rozszerzmy tę uległość. Ów wspomniany Rafał Woś chciałby, żeby „elita”, rozumiana w bardzo uproszczony sposób, uległa wobec „ludu”, również rozumianemu w uproszczony sposób. To uproszczenie jest ważne, bo w jego ramach występuje lud, który może posiadać wyłącznie takie cechy, jakie podszczuwają mu populiści, wyobrażając go sobie, czyli musi być nietolerancyjny, prymitywny, ciemny, niedialogowy, roszczeniowy, dążący do prostackich rozwiązań typu „moje na wierzchu”, a elita – diaboliczna, zła sitwa, a nie również część ludzkości, która dzięki temu, że przeżuła już wszystko w piramidzie Maslowa, co było do przeżucia, narozrabiała, dostała kaca moralnego i zaczęła kombinować, jak to wszystko ułożyć, żeby dało się żyć, w ogóle odpowiada za sam fakt, że mógł wykształcić się ten mechanizm ulegania.
Która, owszem, składa się z zepsutych latami rządów hiperliberałów gospodarczych, ale i ze wszystkich elementów składających się przez lata na debatę publiczną, od prawicy po lewicę – tylko już wyszlifowanych długoletnim spieraniem się i przez to w miarę dialogową i taką, którą rażą ludzie, którzy nie mieli jak i kiedy się wyszlifować. I która zatyka noski, gdy jej za bardzo śmierdzi. To, oczywiście, prawda. Zatyka. Elita ma wiele wad. Może dlatego, że składa się z takich samych ludzi jak lud. Tylko albo w taki czy inny sposób uprzywilejowanych, albo na tyle zmyślnych/bezwzględnych, żeby sobie to uprzywilejowanie wyrąbać. Ale ulegnijmy przed zasadą, że każdy sukces jest godny potępienia. Ulegnijmy, bo o to chodzi. O nic innego.
Oczywiście, żyjemy w czasach, gdy do debaty publicznej dołączyli ludzie, którzy do tej pory byli z niej wykluczani, a to wykluczenie miało najczęściej powód majątkowy, czego efektem było też wykluczenie edukacyjne itd., i w związku z tym trudno się spodziewać, żeby ta debata od razu była taka, jak sobie ją wyobrażają „elity” i do jakiej były przyzwyczajone. Ja nie oczekuję. I cieszę się, że się rozszerzyła. Ale nie zamierzam ulegać szantażowi, że przylepianie ludowi mordy sk***yna i dokonywanie skur***stw w imieniu tej mordy to jest „sprawiedliwość społeczna”. To, co robią populiści, którzy od Rosji po Stany robią w wała ten lud i na jego karku stają się nowymi elitami, wyciąwszy uprzednio starannie demokratyczne mechanizmy kontrolne, które nie pozwalają im się tymi elitami stawać, i w sposób jeszcze bardziej bezczelny niż poprzednie kontrolować i wyzyskiwać lud. „Ciemny lud”, przypomnijmy, który można karmić gównem z telewizora, bo się go ma za idiotów. Uległość – właśnie. Sam fakt uległości miałby być szlachetny, nawet jeśli jest to uległość przed nieszlachetnym obrazem ludu. Fałszywie racjonalnym, jak pisał Istvan Bibo już przed wojną, bo zakładającym, że człowiek jest z natury sku***nem, więc wygra ten, kto w nim to sku***two rozbudzi. Jak PiS w Polakach, Putin w Rosjanach itd.
Czy to jest w ogóle jakaś sensowna uległość? Na przykład – dla chrześcijanina, jeśli już byśmy chcieli bawić się tym, czym bawią się populiści? Uległość przed sku***stwem? Myślałem, że na czym innym opiera się chrześcijaństwo, na braku takiej uległości właśnie, na proponowaniu empatycznych rozwiązań, a nie najprostszych, na wybaczeniu, na przypominaniu, że nikt nie jest bez grzechu, by tak łatwo rzucać kamieniami. Uległość nie przed ludem, a przed populistami, którzy doklejają ludowi twarz potworów. Tak samo byśmy mogli mówić w szerszej skali o islamie: że do światowego, zachodniego rdzenia docierają peryferia islamskie, ze swoją pamięcią, gdy to one były centrum, a Zachód peryferiami, ze swoim uzasadnionym poczuciem krzywdy i upokorzenia. Emanacją tego gniewu są talibowie i ISIS. Myślę, że taki Rafał Woś dobrze by się czuł w kraju rządzonym przez ISIS: opieka społeczna zaskakująco dobrze działa, tylko czasem komuś głowę zetną. No, ale jeśli jesteś grzecznym członkiem wspólnoty, to ci nie zetną.
A poza tym – wiadomo. Droga jest prosta. „Nie dehumanizujmy dehumanizacji, tolerujmy brak tolerancji”, a to, że na końcu tej drogi jest Putin, Orbán, Łukaszenka, Djukanović, Erdoğan, Vucić, Meciar, Fico, Milosević itd. itp. – to nie ma znaczenia. Grunt, że ulegniemy. I że przy okazji rozpieprzymy w drobiazgi te elity, które zrobiły nam kuku, a pojawił się akurat taran. Jakby Godzilla szła, to też byśmy się podłączyli. Ulegnijmy temu szantażowi, że 500 plus i koniec. Jasne, przy liberałach wszystko by było super, co jest elementem redystrybucji, bo tamci nie robili nic, ale system polityki socjalnej powinien być o wiele bardziej wyrafinowany i dający o wiele więcej, niż masz tu, dziecko, kaski trochę i idź se co kup. Ale trzeba ulec. Bo taka jest dziejowa konieczność. I nie można powiedzieć, że w elitach też jest jakaś wartość, bo to mogą mówić tylko ci, którzy robią w wała ludzi, którzy populistycznie robią z nich potwory, bo tak sobie ich wyobrażają, ale sami „pochodzą z lepszych miejsc” i wyzywają innych od „chamów”. Ale tam chodzi po prostu o to, żeby stać się samemu elitami, żeby poszła zasada TKM i tyle. Bo każda elita się degeneruje, bo każda władza korumpuje.
A mechanizm społeczno-systemowej kontroli władzy, którego przez wieki docierania się dorobiły się – mimo wszystko – obecne elity i który – choć stary i ledwo zipie – to jedyne, co mamy, żeby nad tym panować?
Ktokolwiek z tych populistycznych „przedstawicieli ludu”, którzy wołają, żeby się przed nimi ukorzyć, ulec ich Czarnkowym poglądom i szanować je w ramach swojej tolerastii – naprawił ten mechanizm? Nie, one są zawsze wycinane, a państwo jest podporządkowywane nowej elicie. I tyle. I koniec. I w zamian nikt nigdy nie zaproponował nic nowego. A nie, przepraszam. W Polsce proponowano. Coś jednak zaproponowano ludziom zamiast tego mechanizmu kontrolnego.
Autorytet Jarosława.
Ulegnijcie.
Komentarze
Niedoczekanie. W dyby I wybatozyc. Zadnych „rozmow”.
Czy mógłby Redaktor wytłumaczyć dlaczego większość demokratycznie usposobiona Polaków poparła w ostatnich wyborach jedną z ugrupowań koalicyjnych?
Bo ja odnoszę wrażenie, że wiem.
Mianowicie większość demokratycznie usposobiona Polaków zaufała 5 lat jakiemuś ugrupowaniu i w ciągu 4 lat owej ufności nie utraciła, ponieważ ten rząd dał im to czego oczekiwali. I dla owej większości nie ma znaczenia, czy na czele tej większości która im coś dała stoi Kaczyński, stoi Putin, czy inny Orban, jak również Erdogan. Ważne jest tylko to, że otrzymali to, co dla nich było istotne. I tylko to, co jest ich zdaniem niezbędne do sensownego przeżycia następnych 4 lat.
A jeżeli zdaniem Redaktora inne rzeczy powinny być ważne dla tej demokratycznie usposobionej większości, to powinien ich Redaktor do tego przekonać. A jeżeli Redaktor Szczerek i bliscy koledzy Redaktora Szczerka, jak również ufający kolegom Redaktora Szczerka tego nie uczynili to w ich miejsce uczynili to inni, czyli Ci którzy obecnie rządzą. Bo ludzie po prostu chcą mieć do kogoś zaufanie.
Tu chodzi o dar przekonywania…albo urok osobisty.
Nie tak dawno „Polityka” opublikowala ostatni przed smiercia wywiad z profesorem Walickim. Sadze, ze Autor dobrze by zrobil by sie z nim zapoznal, gdyz jest tam krotki komentarz do spraw poruszonych tutaj – demokracja, liberalizm oraz elity. Choc bedacy tylko czescia wiekszej wypowiedzi, zdecydowanie bardziej dajcy do myslenia niz powyzsze opinie, czasami graniczace ze zwykla demagogia.
Wawrzyniec Biebrzeniewierzyński
4 PAŹDZIERNIKA 2020
22:56
Czyś ty chłopie rozum zgubił, czy z Tworek się urwał?
Na wstępie kilka tytułów mniej lub bardziej (żeby nie pompować napięcia od razu powiem, że mniej) opasłych książek, wydanych w zasadzie na przestrzeni kilku ostatnich lat.
Różnorodność opcji kulturowych ich autorów dodaje walorów tej liście.
Na większości z nich ślady świadczące że były „używane”. Dla przejrzystości i wiarygodności komentarza dodam, że „używał” ich wyżej awizowany.
Oto owa lista:
1) Bendyk. W Polsce czyli wszędzie. Rzecz o przyszłości świata.
2) Murray. Przedziwna śmierć Europy.
3) Runciman, Jak kończy się demokracja
4) Eatwell. Goodwin. Narodowy populizm. Zamach na liberalną demokrację
5) Ptaszek. Zmierzch Europy?
6) M. Król. Lepiej już było.
7) Zielonka. Kontrrewolucja. Liberalna Europa w odwrocie.
8) Szahaj. Kapitalizm wyczerpania?
9) Krastew. Co po Europie?
10) Woś, ale w jego przypadku są to teksty blogowe ( Polityka i TP) i prasowe publikacje
Sporo z nich ( jak już pisałem) przeczytałem.
W zasadzie łączy te książki diagnoza. Europa jest chora. W/g niektórych jest już za późno na jakiekolwiek leczenie, choroba jest bowiem w stadium tak zaawansowanym, że dotychczas stosowana terapia jest właściwie bezsensowna. Inni z kolei dają Europie jakieś szanse na dalszą sensowną i przewidywalną egzystencje, ale pod warunkiem zasadniczej zmiany (opuszczam chwilowo salę operacyjną) obowiązującego wszechwładnie dotychczas kulturowo-politycznie paradygmatu.
I tak jedni przywołują stare (ich zdaniem sprawdzone) wzorce które łączy w zasadzie wspólny mianownik jakim jest stary dobry konserwatyzm mający swoje źródło w obyczajowej tradycji i religii. Moim zdaniem chyba najambitniejszy program.
Inni, tzw. populiści proponują zmianę która sprowadza się w zasadzie do sprawnej socjotechniki oliwionej od czasu daninami z książęcego dworu.
Kolejną propozycję gruntownych zmian nieźle opisuje Focault i jego biopolityka, czyli państwo odpuszcza sobie ulotne, metafizyczne bzdety, w kąt porzuca jakieś społeczne wyzwania, ale natchnienia do swoich działań szuka w ciele człowieka. To ono jest najważniejsze, ono ma kusić, zniewalać i im naprzeciw wychodzi państwo, dyskretnie owymi oczekiwaniami ludu wobec władzy manipulując.
Doprowadza w efekcie ta manipulacja ciałem człowieka do skonstruowania nowej natury. Również natury człowieka. Zresztą i sam świat natury i coraz bardziej jest efektem kulturowych innowacji. Innowacje biotechnologiczne. Natura ma być rozpoznawana przy pomocy techniki i ponownie wytwarzana.
A polityka z polityki „szans życiowych” ma się stać polityką stylu życia. O ile ta pierwsza odwołuje się do sprawiedliwości i równości, ta drugie czerpie natchnienie z samorealizacji i tożsamości „Ja’.
Są jednak tacy (przenoszę się w tej chwili do warsztatu samochodowego) którzy – owszem widzą faktyczny stan owego europejskiego auta – ale ich zdaniem trochę szpachli, papier ścierny, lakier do oporu i auto będzie jak nowe.
I na moje wyczucie jest to dominujący nurt na blogach Polityki.
Szczególnie, od kiedy podziękowano za współpracę Rafałowi Wosiowi.
Rafał Woś? Szkoda na niego czasu. Nie ma dobrych komunistów.
A sam Rafał Woś i jego poglądy ekonomiczno-polityczne?
Oczywiście można przypinać Wosiowi łatki, ale dla mnie jego diagnozy społeczne, ekonomiczne (w wybitnie politycznie raczej się nie bawi) aktualnej kondycji Polski i okolic budzą szacunek, a recepty zawierające pozytywne programy na przyszłość ( odwołujące się do myśli socjalistycznej, spółdzielczej czy idei kooperatyw) warte co najmniej pogłębionej refleksji, widząc jednocześnie stan do jakiego doprowadził świat konkurencyjny model ekonomiczny.
Bo jeżeli się tego nie dostrzega to rzeczywiście łatka Woś- komunista podsumowuje problem.
Przy czym więcej ona mówi nie Rafale Wosie, ale mocach analityczno-poznawczych przyszywającego owe łatki.
Ale tacy są również – a może przede wszystkim – dzisiejsi czytelnicy Polityki.
Prekursorem Wosia był Lenin, bolszewizm i hasło, że kucharka może rządzic krajem. Nieulegli inteligenci poszli do łagru, a ulegli upkorzylli się, tacy jak Molotow czy Wyszyński, mogli przy suto zastawionym stole Stalina czy Kaczyńskiego spożywać kawior popijając szampanem, ale nie znali dnia ni godziny, bo naczelny w kazdej chwili mógl stwierdzić, że ten ulegly nie jest dość ulegly i odstawić go od stolu, a nawet wyslać gdzies hen daleko.
Skąd sie biorą takie ograniczonne specymeny jak Woś ?
Dużo słów. Tylko o czym?
To czego chcą populiści czego nie chce wyrobiona przez wieki elita?
I skąd nagle się wzięła ta banda populistów i ich zaplecze? Moze elitom coś się omsknęło? A może to jakaś pomyłka – te elity? Bo gdzie się podział majątek po PRL(gwarant ZUS-u), a gdzie się skryła walka lewicy o wyrównanie szans? Może w buduarze LGBT?
http://www.polskawlesie.pl