Aniemówilizm

Ciągłe gadanie „a nie mówiłem?” jest domeną ludzi irytujących, ale jeszcze bardziej irytujące jest sprawowanie władzy przez ludzi, którzy do tego stopnia lekceważą zdrowy rozsądek, że to „a nie mówiłem” samo otwiera się w kieszeni.

Od samego początku, gdy tylko PiS doszedł do władzy i ustami ministrów Waszcza i Błaszcza zaczął rozpychać się w Europie, jednocześnie dokonując skoku na wszystkie państwowe instytucje i dokonując „wymiany elit” – opozycja mówiła: za chwilę będziecie w Europie marginalizowani, bo sprzeciwiacie się najważniejszym europejskim standardom, a znając was, wszystkie próby krytyki czy choćby przemówienia do rozumu będziecie traktowali jak „atak na polskość”, co ulokuje was w jeszcze większych głębinach europejskich kiszek. Gdzieś w okolicach Białorusi.

PiS (i ci, którzy z jakiegoś powodu weń wierzyli, choć teraz, jak twierdzą, już nie wierzą, bo się zawiedli) mówił: nieprawda, wstajemy z kolan, trzeba dać szansę naszej strategii.
Skończyło się tak, jak się skończyło. Aniemówilizm działa.

Gdy zaczęło być oczywistym, że tak to właśnie będzie (niezależnie od bojowych i triumfalistycznych przemówień Waszczykowskiego), zaczęto się zastanawiać: ale przecież Węgrom się jakoś udaje lawirować. To czemu nam ma się nie udać?

Było mówione: Węgry to mały kraj, z zupełnie inną niż polska mentalnością. Węgrzy mogą grać na dwa fronty, bo są inaczej w Europie położeni, co innego grają, co innego znaczą, poza tym Węgry to stary, środkowoeuropejski kraj, głęboko w tej Europie Środkowej osadzony, a my jesteśmy ni to wschodnia, ni to środkowa, osobna jakość, węgierski konserwatyzm to nasz liberalizm, ludzie, co tu porównywać?

Ale PiS (i ci, którzy z jakiegoś powodu weń wierzyli, choć teraz, jak twierdzą, już nie wierzą, bo się zawiedli): mówili – eee tam, Orbán byczy chłop, daje radę, to i my damy. Teraz się okazuje, że jednak nie taki byczy i nawet taki Czarnecki Ryszard rozstawia go po kątach jak łysą szkapę, grzmiąc, że włazi Rosjanom tam, gdzie nie powinien i że jest to żenujące. Ach, ten aniemówilizm.

Tak samo było z ideą Międzymorza. Mówiło się PiS-owi: jeśli chcecie, by Polska naprawdę była siłą jednoczącą region, to musi się stać atrakcyjna, w każdym razie bardziej atrakcyjna niż ci, którzy z nią tu konkurują, czyli Rosja i Niemcy. A w tym celu nie może stawać się ostoją średniowieczna i populistcznie-prawicowego zamordyzmu, bo to tylko wszystkich odstraszy i utrwali wszystkie polskie stereotypy. A już przynajmniej byście nie mówili wszem wobec, że to Polska ma takim Międzymorzem rządzić, bo jeśli ktoś jeszcze nie był do was zrażony, to teraz już na pewno będzie.

Ale co tam, w PiS (i ci, którzy z jakiegoś powodu weń wierzyli, choć teraz, jak twierdzą, już nie wierzą) na to mieli jeden tekst: Polska wstaje z kolan i to polskie wstawanie z kolan będzie takim wielkim, świetlistym przykładem, że wszyscy za nim pójdą, zaślepieni. No, zaślepiony to tu był kto inny. Aniemówilizm dalej działa.

Co dalej? No cóż. Ten wielki pisowski przyjacielski deal z Ukrainą, który już na dzień dobry nie mógł się udać, bo nacjonalista z nacjonalistą się nigdy na dłuższą metę nie dogada: można się porozumieć tylko wtedy, jeśli przynajmniej po jednej stronie jest gotowość wyjścia ponad urazy i odgrywanie tego bardziej zdystansowanego, potrafiącego przemilczeć, jeśli trzeba, i mądrze rozmowę poprowadzić. Nagłe zdziecinnienie Polski doprowadziło do sytuacji, w której zamiast się porozumiewać, zaczęliśmy przerzucać się odpowiedzialnością i licytować na krzywdy. Później Kaczyński wypalił Poroszence, co wypalił, i co? Aniemówilizm działa.

Teraz kumplujemy się z Niemcami. Będzie to kumplowanie się działało dopóty, dopóki w Niemczech rządzi Merkel, która gotowa jest z Polską rozmawiać tak, jak Polska wcześniej rozmawiała z Ukrainą, która – kształtując swoją tożsamość i będąc nadwrażliwą – nie chciała zejść z nacjonalistycznego czasem tonu, nie chciała pozamykać w cholerę Azowów i innych tego typu organizacji, które publicznie obnoszą się z nazistowskimi symbolami.

Owszem – Polska nigdzie nazistowskich symboli nie nosi, ale nie dajmy się zwariować – fakt, że PiS-owi do faszyzmu daleko, nie oznacza, że nie widać tu i tam pewnych symptomów, które charakteryzują faszyzujące rządy (propaganda zamiast informowania, podejście typu „nie jesteś z nami, toś zdrajca”, przejmowanie państwa, fasadowość demokracji, wykluczanie z debaty całych grup społecznych, narzucanie konserwatywnych rozwiązań społeczeństwu etc). Niemcy więc będą z nami rozmawiały nie tyle z pozycji partnera, ile starszego kolegi, który jest zmuszony do przemilczania pewnych rzeczy, bo ten młodszy, bardziej niedojrzały, zacznie histeryzować, gdy mu się uwagę zwróci. Więc, niestety, z automatu podejście takie stawia nas na głupiej, niedojrzałej pozycji. I gdy tylko skończy się Merkel, a przyjdzie ktoś, kto gówniarzowi wygarnie, że jest gówniarzem – skończy się przyjaźń polsko-niemiecka.

I oby po raz kolejny nie było aniemówilizmu. Ale będzie.