Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Między Rurytanią a Molwanią - Blog Ziemowita Szczerka Między Rurytanią a Molwanią - Blog Ziemowita Szczerka Między Rurytanią a Molwanią - Blog Ziemowita Szczerka

17.12.2016
sobota

Jak radzić sobie z PiS

17 grudnia 2016, sobota,

Protesty to nie Majdan, a Kaczyński nie Janukowycz, ale jest jedna rzecz, która łączy te dwie rzeczy: i Kaczyński, i Janukowycz wiedzą dobrze, że to ich właśnie, a nie drugą stronę, świat (poza wybranymi krajami sojuszniczymi) ma za bad guysów. I zapewne właśnie dlatego Janukowycz zwlekał tak długo z rozpędzeniem, było nie było, naruszającej porządek publiczny demonstracji, i dlatego PiS działa w rękawiczkach: boi się bowiem, żeby nie pozostał mu w odwodzie wyłącznie ów dość smutny wybrany kraj sojuszniczy.

Świat, jak to świat, ma ich za bad guysów nie dlatego, że wie cokolwiek więcej, co się dzieje w Polsce czy na Ukrainie czy dlatego, że ma jakąś wyjątkową perspektywę, tylko dlatego, że tak sprawę widzi Zachód, a świat z rozpędu przyjmuje jeszcze, mimo starań Rosji, perspektywę Zachodu.

Różnica pomiędzy tymi dwiema sytuacjami jest taka, że Janukowycz wiedział dobrze, że jest po prostu złodziejem i że na akceptację Zachodu nie ma co liczyć, a PiS nadal ma nadzieję na legitymizację.

Legitymizacji, oczywiście, nie będzie, bo PiS to najbardziej głupkowato grający i najmniej skuteczny gracz polityczny, jakiego można sobie wyobrazić (bo kopalny nacjonalizm i konserwatyzm, bo bycie pożytecznymi idiotami Rosji via Orbán, bo Jarosław Fasola, bo Błaszcz, bo Waszcz, bo dziecinne kretynizmy wypisywane przez Wildsteinów i Pereirów, bo poruszanie się po polityce jak słoń w sklepie ze szklanymi bongami etc. etc.), ale wygląda na to, że PiS przed szkodą i po szkodzie niczego nie kuma i do końca kadencji nie zakuma (choć, na przykład, zakumali Chorwaci i retorykę swojego wrzaskliwego PiS przekuli na coś w stylu retoryki PO i uspokoili sytuację wewnętrzną i zewnętrzną).

Ergo: wydaje się, że wiadomo, jak z nimi grać. Zawsze wystraszą się masowych protestów, jak wystraszyli się już dwa razy.

Aha, jest jeszcze jedna rzecz, która łączy ukraiński Majdan i polskie protesty: w obu przypadkach opozycja wobec władzy była tak beznadziejna, że człowiek miał ochotę faktycznie samemu położyć się na ziemi.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 14

Dodaj komentarz »
 1. i co, KTO przyjdzie po PiS? Kto uratuje Polskę i Polaków? Jakiś spadochroniarz cichociemny, jakich zrzucamy na Ukrainę? A może jakiś Chrystus vel Tusk na białym koniu?
  A może widzi Pan odpowiednich kandydatów wśród tzw. „lokalsów”? Wybierać, przebierać! 🙁

 2. W sumie to wszystko prawda. Ale też trzeba zauważyć, że opozycja jest taka i obóz rządzący są takie jak społeczeństwo, które reprezentują. Co ma zrobić opozycja, kiedy ludzie przychodzący na jej wezwanie na marsze KODu rwą się do obrażania i poniżania posłów? Teksty o wieszaniu i sadzaniu do więzienia ‚kaczystów’ trafiają się ostatnio chyba częściej niż przypominanie o kominach w Auschwitz pod postami o uchodźcach. A to przecież nie wszystko Rysiu sam pisze, bo by do telewizji nie zdążył. Ja się wolę kłaść dlatego, że prawie całe moje społeczeństwo jest beznadziejne, a nie tylko opozycja. Tak jest bardziej demokratycznie.

 3. Panie Redaktorze, Polskezbaw w latach 2005-2007 przeliczyl sie ale i nie wiedzial, ze ,,tak mozna”. Orban mu pokazal, ze da sie tylko czasem trzeba poudawac troszke. Dlatego sadze, ze ,,wladzy raz zdobytej nie odda nigdy”. Co wazniejsze Polskezbaw bedzie gral ostro bo tą razą bo zapewnil sobie całkowite bezpieczeństwo. A odwaga nie jest danym mu przymiotem. Za obecne występki ewentualnie bekną Duda i Szydło – Kaczelnik zaś rzeknie ,,ja bylem tylko szeregowym poslem.
  Przewiduje scenariusz: Kaczelnik przyzwie kiboli i spusci łomot spijaczom latte z KODu. Jak to nie pomoze to bedzie czas na przemoc panstwowa. Tak wiec ,,zawsze wystraszą się masowych protestów, jak wystraszyli się już dwa razy” byc moze zaowocuje trupem. Czego ONI uczynic sie nie zawahaja.
  Kaczelnik zas zle znosi drwiny. Trza ,,drzec lacha z niego”.
  Walke nalezy przenesc do internetu. Dzis na GW zalew pissowskiego trolingu, wspomaganego plusujacymi skryptami co sprawia wrazenie silnego vox populi.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. naltar
  TO JEST TEMAT NR JEDEN, po pisie !!! (to, że pis już zjeżdża z górki i MUSI to jedno).
  Zadanie: skupić wszystkie siły nad budowaniem MODELU DEMOKRACJI o STRUKTURZE SIECIOWEJ !!!! DOCELOWO – POLSKA DEMOKRACJA WOLNA OD PARTII – tym samym od chorego partyjniactwa !!!

 6. Jak? Tak, jaki i z PO, a wcześniej z SLD.

 7. Autor

  Namawiam do przyjecia tezy, ze J.Kaczynski jest Naczelnikiem Polskiej Glupoty Politycznej i nalepszym nad Wisla socjotechnikiem wladzy. Z jajami, ktorych mogli by mu pozazdroscic o 2-4 dekady mlodsi biegacze po akarmsnskiech stepach polskiej ‚polityki’.

  (poki co musze zniknoc z zasiegu netu na kilka godzin. jak sobie przypomne ze tu bylem i od czegom tu zaczal, to dokoncze)

  Sukcesow Komentaorzy.

 8. Pierwsze marsze były kulturalne, bo były to zgromadzenia starszych państwa. Teraz dołączyła się młodzież i jest zadyma. Skandowanie haseł przypomina mi pochody 1 majowe

 9. powoli koncza sie fundusze w gazetach ktorym odcieto reklamy rzadowe……………

 10. powtorze moj sen: A ja mialam sen !!! Mialam sen ze Tusk zostanie prezydentem, Nowoczesna tzn jej swietne babki zajma sie finansami i ekonomia, Platforma na czele ze Schetyna uporzadkuje resorty silowe – my zrozumiemy ze w jednosci sila, co mam nadzieje pojela w piatek opozycja. Teraz od uporzadkownej i spojnej opozycji zalezy KIEDY nastapi zejscie z tronu kaczelnika !!! Mam nadzieje ze opozycja juz wie i do wtorku najpozniej dojda do porozumienia.

 11. Co łączy kijowski Majdan z protestami „wdów po PZPR” zwanymi KOD ?
  Nic nie łączy z wyjątkiem wrodzonego warcholstwa i naiwnością protestujących.
  „Bój to będzie ostatni” to marzenie burzycieli porządku o ostatnim boju , ale to naiwne wezwanie do walki zazwyczaj rozpoczyna wiele lat awantur i długi okres niepokojów , wykorzystywanych przez tych co spekulują majątkiem i walutami wielu krajów.
  Polska pozbawiona własności majątku narodowego jest państwem wirtualnym , a więc szczególnie podatnym na manipulacje wasali obcych interesów. KOD jest takim wasalem i PiS jest takim samym wasalem tylko innego nadzorcy. Ta smutna konstatacja stanu istniejącego jest okropnie przygnębiająca i powinna być ostrzeżeniem dla PiS. Takie postacie /z innego świata/ jak Antoni Macierewicz nigdy nie powinny przekraczać progu żadnego rządu europejskiego. Minister Obrony Narodowej nie może rozpoczynać przemówienia do żołnierzy NATO i telewidzów UE od pozdrowienia religijnego i kończąc przemówienia pozdrowieniem katolickim . Żołnierze NATO są wyznawcami różnych religii, o czym ten zaściankowy minister zapomina. Zmiana tego ministra będzie najlepszym prezentem gwiazdkowym pod choinkę dla wyborców tego ugrupowania.

 12. @Slawczan
  PiS rzucil trolling na wszystkie fora w takim zaslepieniu, ze chyba zapomnieli rzucic okiem za okno. Kaczyfat sie chwieje. Po przemowieniu pani Beaty Cyrankiewicz pomyslalam, ze teraz Kaczeral wprowadzi stan wojenny.

 13. @26ela26
  19 grudnia o godz. 6:57
  Powiedziaøbym raczej: Beata Wasilewska.

 14. Był łaskaw wyrżnąć .
  Poprzedni.

  Ostrożnie wspominam Kocią Kołyskę Vonneguta .U nas wyszła w połowie sześćdziesiatych.
  Skuli „Czterdziestu Menczennikuf” spajajacych pamięcią wspólnotę zarzadzaną przez Papa Doc z pomocą bezwzględnych Tonton Macuf w czarnych okularach.
  Istotną rolę w powieści odgrywa złowroga substancja Lód-9.Tu Vonnegut przegiął.
  Żadna złowroga substancja nie jest potrzebna do spójni.Wystarcza pińcset .
  Przynajmniej na czas jakiś.
  Wyglądam pióra współczesnego z iluminacją odnośnie mennczenikuf równie współczesnych.

 15. Zadziwiający chocholi taniec i obrzucanie posła JK inwektywami.
  O ileż bardziej ciekawsze i kontruktywne byłoby podyskutowanie o tym, co tak naprawdę umożliwiło Kaczyńskiego.
  Kaczyński jest objawem, a nie chorobą.
  Dopóki nie odpowiemy sobie uczciwie na pytanie o przyczyny tego schorzenia, dopóki nie postawimy diagnozy – będziemy się kręcić bezradnie w kółko.