Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Między Rurytanią a Molwanią - Blog Ziemowita Szczerka Między Rurytanią a Molwanią - Blog Ziemowita Szczerka Między Rurytanią a Molwanią - Blog Ziemowita Szczerka

21.01.2015
środa

Przewaga, jaką ma Rosja

21 stycznia 2015, środa,

Niezależnie od strategii, jaką się wobec niej przyjmie, Rosja ma w ręku jedną, bardzo mocną kartę: może sobie pozwolić właściwie na wszystko, a później wrócić do stołu rokowań.

Już właściwie wszyscy na Zachodzie (a i wielu na Ukrainie) zaakceptowali fakt, że Krym jest rosyjski. I fakt, że – jak się wydaje – znacznej części mieszkańców półwyspu taka sytuacja odpowiada, służy Zachodowi jako środek na pozbycie się wyrzutów sumienia. „W porządku, być może nie powinni, być może zagrali na nosie całej międzynarodowej społeczności, ale przynajmniej to jest coś, czego chcą Krymianie. Tu wątpliwości być nie może”. Zachód będzie myślał o Krymie w podobny sposób, w jaki Polska myśli o Piłsudskim i Rydzu, którzy – na początku i na końcu polskiej międzywojennej państwowości – wbrew umowom międzynarodowym zajęli Wilno i Zaolzie: „jasne, może nie powinni, ale przecież ludzie tego chcieli”. I dylemat moralny większy, to łatwiej zaakceptować rzeczywistość.

Prawda jest jednak taka, że Zachód – najnormalniej w świecie – nie ma w rękawie nic, żadnej możliwości takiego zadziałania, żeby Rosję z Krymu wypchnąć. Wie, że dla Rosji Krym jest punktem, z którego wycofać się nie może bez utraty prestiżu – i w oczach własnych, i zagranicy, i że Rosja będzie Krymu broniła do ostatniej kropli krwi, a upokorzyć jej Zachód się boi, bo Rosja upokorzona – to Rosja nieprzewidywalna. To raz.

Dwa – Rosja coraz lepiej wie, że Zachód wie, że Rosja wie, że – wcześniej czy później, niezależnie od tego, jak będzie wyglądał bardak rozpętany przez Rosję na jej granicach – trzeba będzie jakoś się z nią ułożyć. I że Zachód zawsze, na każde rosyjskie skinienie, do stołu rokowań przybiegnie w podskokach. Niezależnie od tego, co Rosja zrobi. Bo Zachód wojować nie chce. A nie zawsze była tego świadoma: jeszcze na wiosnę tego roku Aleksander Dugin, człowiek, którego Kreml raz uważniej, raz mniej, ale jednak słucha, na poważnie brał pod uwagę rozmieszczenie na zachodniej i środkowej Ukrainie natowskich baz w przypadku zajęcia przez Moskwę „Noworosji”.

Teoretycznie Rosja może więc nawet – dajmy na to – zadziałać zaczepnie wobec kraju należącego do NATO. Choćby po to, by przetestować, tak jak to robi do tej pory, jak daleko może się posunąć. Być może nawet doczeka się w takim wypadku natowskiej odpowiedzi – ale na pewno nie będzie to odpowiedź dla Moskwy specjalnie groźna. Trudno wyobrazić sobie naloty bombowe na rosyjskie miasta, trudno wyobrazić sobie, by jakikolwiek rosyjski „interwent” wkroczył na rosyjskie terytorium: atomowa Moskwa może być w takim wypadku nieobliczalna, a tego Zachód się boi. Albo inaczej: uważa, że gra na takie ryzyko nie jest warta świeczki.

Można sobie wyobrazić, oczywiście, dalsze sankcje, ale i te mogą zostać zniesione, gdy tylko Rosja wykaże ochotę, by usiąść do stołu i zacząć się dogadywać. To naprawdę niebezpieczne, że Rosja zaczyna rozumieć coś, co wcześniej jedynie podejrzewała: że Zachód wojować nie chce. A nie chce wojować dlatego, że Rosja nie jest już dla Zachodu pępkiem świata. Że zajmuje gigantyczną część globu, ale prowincjonalną. I że w zasadzie, jeśli chodzi o Zachód, to może sobie na swojej prowincji robić co chce. I że rosyjskie panoszenie się w regionie nie jest warte ryzyka nuklearnego konfliktu, więcej, rozpadu Rosji na szereg nieodpowiedzialnych, rozwrzeszczanych, potencjalnie zbójeckich terytoriów, po których czarnymi SUV-ami rozbijają się słowiańscy warlordowie w wielkich czapkach, wożąc na kolanach walizki z nuklearnymi kodami.

A Zachód z kolei wie, że jest skazany na rosyjskie toksyczne towarzystwo. Na partnerstwo, w którym umowy nie są dotrzymywane i w którym nigdy nie wiadomo, co spowoduje nerwową reakcję.
Ale prawda jest też taka, że gdyby mieszkańcy Krymu do Rosji należeć nie chcieli, i to nie chcieli czynnie, to Rosja by się mogła na Krymie nie utrzymać. Bo Rosję ogranicza tylko to, czego sama nie jest w stanie przetrawić. Ograniczają ją wyłącznie własne możliwości. Ale Rosja też, na szczęście, to wie.

Co innego wsysać powoli Abchazję, zyskując przychylność ludzi przez budowanie tam dróg i remonty szpitali, co innego rozrzucać się na Krymie podniesione emerytury i pensje, a co innego opanować jakieś terytorium i je utrzymać, szczególnie w sytuacji rosnącej izolacji międzynarodowej. Trudno sobie już teraz wyobrazić włączenie do Rosji Donbasu i wyjście naprzeciw oczekiwaniom miejscowej ludności, która, po pierwsze, będzie wymagała od Rosji przywrócenia co najmniej takiego stanu rzeczy, jaki panował tam przed wojną, a po drugie – wcale, jak się okazało, wcale nie jest jednomyślnie i jednoznacznie prorosyjska.

Można było odbudować niespecjalnie wielki Grozny, a na czele Czeczenii postawić watażkę Kadrowa, ale Donbas to nie górska, kaukaska prowincja. Trudno więc tym bardziej sobie wyobrazić rosyjski atak na inne wielkie ukraińskie miasta, jak Charków, Dniepropietrowsk czy Odessę, bo po lekcji donbaskiej widać już wyraźnie, że w ataku takim nie mogliby uczestniczyć wyłącznie „opołczeńcy”, liczący na prorosyjską miejscową piątą kolumnę, bo scenariusz taki kończy się wypalonymi ruinami i wzmacnianiem ukraińskiego oporu, a – po prostu – rosyjska armia, walcząca pod oficjalnymi, rosyjskimi sztandarami, bo wjazdu na terytorium największego po Rosji europejskiego kraju armii, z czołgami, samolotami etc. nawet Putin nie ukryje.

Co oznaczałoby, oczywiście, doprowadzenie stosunków z Zachodem do katastrofy (choć jak by ta katastrofa mogła wyglądać – nie wiadomo), dalsze sankcje, coraz głębszą międzynarodową izolację, a może nawet upadek reżimu. Nie wspominając o trudnościach z późniejszym administrowaniem tymi wielkimi przecież terenami, włączeniu ich w rosyjski obieg gospodarczy, walce z ukraińską partyzantką na tych terenach itd.

Z drugiej strony – Rosja wie, że czegokolwiek by nie zrobiła, Zachód będzie musiał z nią rozmawiać, i dlatego może zachowywać się jak nieodpowiedzialne, krnąbrne dziecko. I to jest w tym wszystkim najbardziej niebezpieczne.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 58

Dodaj komentarz »
 1. Prawda, niestety.

 2. „Trudno sobie już teraz wyobrazić włączenie do Rosji Donbasu i wyjście naprzeciw oczekiwaniom miejscowej ludności, która, po pierwsze, będzie wymagała od Rosji przywrócenia co najmniej takiego stanu rzeczy, jaki panował tam przed wojną, a po drugie – wcale, jak się okazało, wcale nie jest jednomyślnie i jednoznacznie prorosyjska.”

  „… nie jest jednomyślnie i jednoznacznie prorosyjska.”

  Przecież tam byli i są jacyś „rosyjskojęzyczni”, … czego ja się dowiaduję !?!

 3. Myślę, że Rosjanie przetworzą Donbas w obszar permanentnej wojny, coś w rodzaju raka na ciele Ukrainy. W końcu wojnę toczy na obcym terytorium, w dużej mierze obcymi siłami, straty własne (,,ochotnicy”/,,delegaci” z armii rosyjskiej) nigdy nie były czynnikiem przesadnie branym pod uwagę przez przywództwo polityczno-wojskowe, społeczeństwo jest ogłupione nacjonalistyczną propagandą, zresztą protesty zwyczajnie uciszy się siłą i będzie można tak się bawić latami. Zachodni kapitaliści już cisną swoje rządy by te ,,patrzyły na sprawy realnie”, dla europejskich społeczeństw wojna ta (stała) stanie się równie istotnym newsem jak migawki z wojny w Syrii. W całej aferze tylko Ukraina będzie poszkodowanym ale w zasadzie przez ostanie 20 lat nikt specjalnie się nią nie zajmował, więc i teraz da się żyć. Państwo to wojna zrujnuje, być może pojawią się nastroje agresywnie nacjonalistyczne, na pewno życie obywateli tego kraju jest nieznośne a przedłużająca się wojna jeszcze je pogorszy a ewentualna konsolidacja narodowa, coś czego do tej pory Ukrainie bardzo brakowało nie napełni im pustych garbnków.
  Jedynym zwycięzcą będzie przemysł zbrojeniowy – już moczy majtki z radości – taka wojna i co ważniejsze klimat ZAGROŻENIA dla innych państw wymaga znacznie lepszych (czyt. droższych) zabawek niż wojna w jakieś Afryce czy Syrii.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jako orędownik Pana smakowitego pisania pragnę tylko wyrazić radość z powstania tego blogu, mmmmm!

 6. Często powtarzana w felietonie fomuła „Rosja wie,że Zachód wie..” nasuwa ,po raz kolejny wątpliwości ,czy RP ,jej rząd zwłaszcza, należy do Zachodu z zastrzeżeniem ,że do Zachodu europejskiego.Częśc rzadów Zachodu europejskiego jawnie uważa ,że RP „wyprowadziła UE na Dzikie Pola” podczas gdy UE,jej flanka południowa, jest narażona na inwazję,na razie na nasilajacą się inwazję uchodżców (150.000 w r 2014) a może w przyszłości na inwazję zbrojną oraz,ze gospodarczo Rosja jest znacznie ważniejsza dla UE niż Samostijna z jej niewygasajacym burdelem politycznym i ekonomicznym oraz przewlekle płonącym pograniczem z Rosją.

  Fałszując rozmyslnie „doktrynę Giedroycia” rząd RP „zrobił laskę” USA z wyjatkową szkodliwością dla RP.Nie pozostawiając zadnych złudzeń co przynależności rządu RP do zamorskiego Zachodu.

 7. Może i Rosja zajmuje z punktu widzenia szeroko pojętego „Zachodu” prowincjonalną część globu, tyle ze z tej prowincji jest całkiem blisko i do Brukseli i na Alaskę. Zachód będzie więc trzymał rękę na pulsie.
  Rosja nie zrobi niczego wobec państw NATO. Stać ją tylko na lokalne konfrontacje z państwami pokroju Gruzji. Kreml jest świadomy potencjału Paktu i własnej armii. Może sobie pobrzękiwać szablą i psioczyć na nękanie mniejszości rosyjskiej na Łotwie i w Estonii, ale rosyjskie okręty podwodne pływają sobie dokładnie po przeciwnej stronie Bałtyku, u wybrzeży neutralnej Szwecji, która w przeciwieństwie do Łotwy i Estonii do Paktu nie należy.

 8. Autor napisał tekst stojąc na głowie.
  Rosja zachowuje się nieodpowiedzialnie i krnąbrnie.
  Zachód natomiast zachowuje się odpowiedzialnie i niekrnąbrnie.

  USA, przy pomocy innych państw Zachodu oraz odpowiedzialnej Polski napadły na Irak stosując kłamliwy pretekst podobnego rodzaju jak Hitler w 1939 wobec Polski. Zabiły kilkaset tysięcy miejscowych i niedawno, odpowiedzialnie się z niego wycofały. Odpowiedzialny skutek jest taki,że powstało państwo IS.
  Również odpowiedzialnie, USA z tą samą listą odpowiedzialnych państw i – rzecz jasna – odpowiedzialnej Polski – dokonały inwazji na Afganistan.
  Koalicja zachowywała się tam odpowiedzialne, zabijając 100 tysięcy miejscowych. Dosyć niedawno, USA wraz z sojusznikami, z których najbardziej umiłowany nazywa się Polska, wycofało z Afganistanu większą cześć żołnierzy. Skutek jest taki, że powstaje tam kolejne państwo zawziętych islamistów, a produkcja narkotyków bije historyczne rekordy, nigdy wcześniej nie notowane.

  Polska, zachowując się odpowiedzialnie, wysłała do obu krajów swoje wojska po to, by bronić przed terroryzmem granic ojczyzny na wysuniętych placówkach.
  Obecnie, odpowiedzialni polscy politycy i wojskowi zauważają pewną nowość – Polska staje się dla terrorystów coraz atrakcyjniejszym celem,którym do niedawna nie była wcale.

  Gdyby pan redaktor zmienił pozycję i uwolnił głowę na rzecz stanięcia na nogach, można by podyskutować.

 9. @slawczan

  Mnie się zaś wydaje, że zarówno Rosja i Ukraina odpuściła sobie Donbas totalnie. Obecnie jest to zrujnowany i jątrzony twór na pograniczu tych dwóch państw. Już dochodzi do porachunków pomiędzy miejscowymi wataszkami, którzy zaczynają sobie skakać do gardeł. Ani Rosja ani Ukraina nie chce adoptować takiej Sodomy i Gomory, w którą dodatkowo trzeba by było włożyć ciężkie miliardy dolarów na odbudowę. Zostawią ten obszar jak Naddniestrze jako jakąś kolejną bandycką hybrydę państwową częściowo uznawaną przez Rosję. Najbardziej ucierpią na tym ludzie, ale w tamtych realiach to „pal licho”. Cyborgi z donieckiego lotniska są zaś już tylko pokazówką dla świata. Ekipie w Kijowie teraz zależy również by się poukładać z Rosją. Myślę, że Rosjanie zmajstrują jakąś swoją wersję Kadara znad Dniepru, który obieca zaległe emerytury i drobne gazowe pierdnięcie wielkiego ruskiego niedźwiedzia. Prezydent Poroszenko powita tego pana jako swego nowego premiera. Na wschodzie lojalność w aliansach politycznych i wojennych stoi bardzo taniutko wśród wartości polityków.
  Gada się dużo o zachodzie i jego słabości. Tymczasem zupełnie spartaczyło robotę ONZ, które mogło być doskonałą platformą aby wprowadzić do wschodniej Ukrainy Błękitne Hełmy i to dodatkowo jeszcze z pewnym przyzwoleniem Rosji przy umiejętnym rozegraniu dyplomatycznym

 10. @Halibut
  21 stycznia o godz. 13:25
  Pamiętaj o praktycznym wymiarze tego typu rozwiązania (Donbas) – będzie to ropień jątrzący się na organizmie Ukrainy i finalnie go uśmiercający. Być może finał będzie znany – wschód Ukrainy dla Rosji zachód dla ,,Europy” (a kłopot dla nas). Doraźnie ,,zabezpiecza” to Ukrainę przed NATO czy UE bo do obu struktur przyjmuje się kraje o klarownej sytuacji. Podobnie jak Naddnistrzem ,,zabezpieczona” jest Mołdawia.
  Autor ma rację pisząc, ze karty są po stronie Rosji – wojna? większości Rosjan chyba nie wadziłaby. Kryzys? do przeżycia. My mamy sporo do stracenia – Rosjanie?

 11. Pana Szczereka żal.
  Ze znakomitego obserwatora codzienności potocznej,łowiacego bystrym wzrokiem,czułym uchem i wrazliwym sercem najwazniejsze jej przejawy, przekwalifikował się na putinologa.
  Epidemia i Jego nie oszczędziła.

 12. „Niezależnie od strategii, jaką się wobec niej przyjmie, Rosja ma w ręku jedną, bardzo mocną kartę: może sobie pozwolić właściwie na wszystko, a później wrócić do stołu rokowań.”

  To i tak lepiej niż USA, oni robią co chcą i nie zawracają sobie głowy rokowaniami.

 13. @fidelio
  21 stycznia o godz. 15:46
  Argument typu ,,a u was biją Murzynów” – rozmawiamy o ROSJI, nie o USA tym razem. Tematem zajęć nie jest ,,Bandytyzm Rosji i USA – analiza porównawcza”. Pochylamy się na bandziorem Putinem

 14. @slawczan
  „Argument typu ,,a u was biją Murzynów” – rozmawiamy o ROSJI, nie o USA tym razem. Tematem zajęć nie jest ,,Bandytyzm Rosji i USA – analiza porównawcza”. Pochylamy się na bandziorem Putinem”

  Trudno cokolwiek oceniać w oderwaniu od kontekstu i od zachowań innych podmiotów, także takie porównanie jest jak najbardziej uprawnione. Wtedy się po prostu okazuje, że to co robi Rosja nie jest niczym nadzwyczajnym. Postępuje po prostu według standardów wytyczonych przez światowego hegemona w ostatnich dekadach. Warto też pamiętać o precedensie kosowskim.

 15. Bardzo upraszczający i typowy dla mediów w Polsce obraz: Rosja kontra Zachód. Obraz czarno-biały i nieprawdziwy. Z tego prostego powodu, że nie ma czegoś takiego jak jednorodny Zachód. Zachód to zarówno Zachodnia Europa, ale i USA. Zachód to też Kanada. A co z Australią? Między nimi jest mnóstwo różnic. Zachodnia Europa też nie jest jednorodna: co innego prezentuje w polityce Wlk. Brytania, co innego Niemcy, a czymś jeszcze innym są kraje skandynawskie (zarówno pod względem modelu ekonomiczno-politycznego, jak również polityki zagranicznej). Zamiast budować kolejne publicystyczne ideologie, lepiej spojrzeć na sytuację bardziej chłodno, dokładniej i bez presji panujących w Polsce ideologii.

 16. Panie Ziemowicie, pomijając stylistykę i epitety, to silne i słabe strony graczy w obecnym konflikcie uchwycone zostały nie najgorzej. Natomiast byłbym bardzo ostrożny w pisaniu o tym, kto umów dotrzymuje, a kto nie. Bo gdyby swego czasu dotrzymano pewne umowy, to Polska nigdy nie znalazłaby się w NATO.

 17. Z Putinem trzeba rozmawiac jak z bandyta bo innego jezyka on nie rozumie oprocz jezyka sily. Mowi sie tak jak policja to bandyty: bedziesz podskakiwac nie kupimy ropy a jak pojdziesz na wspolprace to tylko beda sankcje. Nie mozna takiemu ulegac bo on nas wykorzysta lie tylko mozna.

 18. Bardzo dobry blog, zgadzam się w 100%.
  Brakuje mi jednak optymistycznej puenty a widzę taką. Nic nie trwa wiecznie, upadku ZSRR też nikt nie przewidywał, a stało się.
  Dalsza taka polityka doprowadzi do upadku Rosję, kiedy?
  W najmniej spodziewanym momencie, jak zwykle zresztą.

 19. Nareszcie coś rozsądnego bez egzaltacji i rusofobi . Tak to wszytko prawda ale może jakby zachód wcześniej się trochę wysilił i wciągnał rosję w tzw krąg cywilizacji zachodniej (cokolwiek to znaczy) to by do tego nie doszło . Wystarczyło zapewnić swobodny przepływ ludzi i towarów ograniczyć cła, złapać rosyjskiego niedźwiedzia za bary nie po to aby skopać mu zad a po to aby zobaczyć jak mocno odwzajemni uścisk . A tak mamy naprawdę kłopot .

 20. To zaskakujace, ze NIKT nie dyskutuje wewnetrznej sytuacji w Rosji – wszyscy traktuja rosje jako jednolity, zintegrowany kraj, kiedy to zlepek narodow podbitych przez rosje i trzymanych pod rosyjskim knuteM… Jak wiemy celem Putina jest calkowite zniesienie politycznych granic wewnetrznych czyli calkowite i barbarzynskie zniszczenie WSZYSTKICH NIE ROSYJSKICH NARODOW; przykladem jest Tatarstan – kraj ktory otrzymal niepodleglosc of Yeltsina – z wlasnym terytorium, jezykiem, religia, i kultura calkowicie obca kulturze rosyjskiej; jest juz poddany calkowitej rusyfikacji. Ta idiotyczna idea putina bedzie niemniej trudna do zrealizowania. Wiadomo przeciez, ze rosyjska armia jest juz w 50% nie tylko muzulmanska ale, rowniez Centralno-Azjatycka. Moskwa NIGDY nie byla miastem europejskim; a dzisiaj 80% mieszkancow Moskwy to Azjaci i muzulmanie z Azji Centralne, okno na Europe, St. Petersburg, to ciekawy przypadek co czwarty mieszkaniec tego miasta to Uzbek…. To co dzieje sie w rosji to powolny, i nieunikniony proces rozpadu imperii. Jesli spojrzymy na Eurazje to zauwazymy proces rozbioru rosji przez trzy kolosalne euroazjatyckie bloki – Cywilizacja Chinska, ktora odbiera Syberie, ukradziona przez Rosje tylko sto lat temui – Chiny traktuja rosje jako region dostarczajacy surowce. Rosja NIGDY NIE BEDZIE PARTNEREM DLA CHIN. Centralna Azja to juz podworko Chinskie, gdzie rosja probuje utrzymac swoje wplywy – calkowicie bezskutecznie – nalezy rowniez dodac smiertelnego wroga rosji – Imperium Perskie, ktore tymczasowo jest manipulovane przez rosje.. No i oczywiscie na Zachodzie; Cywilizacja Europejska ktorej integralna czescia jest Ukraina. Jesli chodzi o niekonczace sie wojny domowe instygowane przez Rosje, nalezy pamietac przyklad sowieckiej inwazji Afganistanu. Sowieci, stosujac wlasna metode ‚zasad hieny’; aby rzucic na kolana afganski narod, postanowili zaglodzic Afganczykow niszczac calkowicie rolnictwo – rezultat – na dluzsza mete – okazal sie niezwykly – Afganczycy aby przetrwac przerzucili sie na heroine i 35 lat po sowieckiej inwazji Afganistanu, narod afganski w dalszym ciagu morduje rosjan – nie czolgami czy bombami, ale afganska heroina – milion rosjan umiera jak rezultat przedawkowania na afganskiej heroine. Po wyjsciu USA i NATO z Afganistanu, liczba ofiar wzrosnie do czterech milionow rosyjski ofiar rocznie. Tak wiec, panie Szczerek rosja MOZE SOBIE POZWOLIC NA BARDZO NIEWIELE…

 21. Odessa ukrainska, od kiedy? Prosze spac spokojnie, Ukraina powstala na ponad polowie Polski, to obecnie nie polski problem, chyba ze komus za judzenie placa? Moze tak cos krytycznego o USA.

 22. Ales Pan odkrył Ameryke. tylko troche dziko to przedstawiasz. Rosja nie zahacza NATOwkich poddanch, tylko robi to NATO wzgledem Rosji. A ona sie nie da. I bardzo dobrze. Krym zachod uzna, bo i unał Kosowo. Wiec wyjascia nie ma. A propos komentarzy- bandyta najwiekszym na swiecie niestety jest USA (odsyłam do najprostszego zrodła Wikipedii- ilosc wojen rozpetanych przez USA). Dla Ameryki kazdy, kto nie chce przyjac jej wymysłow jest terrorysta i trzeba go z(a)bic- patrz Libia (nie podobał im sie $, wiec trzeba było wkroczyc, Irak- bron? gdzie ta bron?.. itd). Nie jestez za Rosja, ale jestem przeciw USA i praniu mozgow przez media bidnym owieczkom w NATOwskich krajach. Pozdrowienia.

 23. slawczan. 21 stycznia o godz. 16:05 16
  =============$$$===
  .
  >>> Tematem zajęć nie jest ,,Bandytyzm Rosji i USA – analiza porównawcza”. Pochylamy się na bandziorem Putinem >>>
  .
  OK, załóżmy…
  W takim razie niech mi Pan łaskawie wskaże miejsce gdzie Polityka i Pan pochyla się nad bandziorem Obamą.
  Bo nad tym Putinem to się Pan tak często pochyla, że grozi Panu lumbago.¿

 24. @ fidelio
  „Trudno cokolwiek oceniać w oderwaniu od kontekstu i od zachowań innych podmiotów, także takie porównanie jest jak najbardziej uprawnione. Wtedy się po prostu okazuje, że to co robi Rosja nie jest niczym nadzwyczajnym. Postępuje po prostu według standardów wytyczonych przez światowego hegemona w ostatnich dekadach. Warto też pamiętać o precedensie kosowskim.”

  Warto jednak dodać, że takie zachowanie jest nielegalne i niemoralne, prawda?
  I że USA zaatakowaly (nielegalnie) Milosevica, który dokonywal czystki etnicznej w Kosowie i (nielegalnie) Husajna, masowego mordercę. Rosja natomiast zaatakowala kraj, który wlasnie przegonił tyrana i który żadnych czystek nie przeprowadzał.

 25. Wklejam co znalazłem w sieci. Mam nadzieję, że @Motorniczy pokaże zacne powody tych agresji.

  za co cenię Amerykanów?

  Za wyrżnięcie Indian Północno – Amerykańskich a niedobitki osadzenie w cyrkach i rezerwatach.

  Za łapanki murzynów w Afryce, aby pracowali, jako niewolnicy dla dobra Amerykanów i USA.

  1846, 25 kwietnia – 1848, USA przejmują ponad połowę terytorium Meksyku. Czyli dzisiejsze: Kalifornia, Teksas, Nowy Meksyk, Arizona, Nevada, Utah, Wyoming, Kolorado.

  1901-wprowadzenie wojsk do Kolumbii

  1902-najazd na Panamę

  1903-USA skierowały do Przesmyku Panamskiego okręty wojenne w celu izolowania Armii Kolumbijskiej

  1903-inwazja Hondurasu, Republiki Dominikany i Syrii

  1904-inwazja Korei, Maroko i Republiki Dominikany

  1904-1905-wojska amerykańskie interweniują w wojnie rosyjsko-japońskiej

  1905-wojska amerykańskie ingerują w rewolucję w Hondurasie

  1905-wprowadzenie wojsk do Meksyku (pomagano dyktatorowi Porfirio Diazowi w tłumieniu powstania)

  1905-wprowadzenie wojsk do Korei

  1906-inwazja amerykańska na Filipiny, stłumienie powstania narodowowyzwoleńczego

  1906-1909-amerykańskie wojska wkraczają na Kubę w czasie wyborów

  1907-wojska amerykańskie wprowadzają w życie protektorat „dolarowej dyplomacji” w Nikaragui

  1907-wojska amerykańskie interweniują w rewolucję w Republice Dominikany

  1907-wojska amerykańskie uczestniczą w wojnie Hondurasu z Nikaraguą

  1908-wojska amerykańskie wkraczają do Panamy podczas wyborów

  1910-Nikaragua. Wojska amerykańskie wkraczają do portów Bluifilz i Corinto

  1911-Amerykanie lądują w Honduranie w celu wsparcia powstania pod wodzą byłego prezydenta Manuela Bonnity przeciwko legalnie wybranemu prezydentowi Miguelowi Davila

  1911-stłumienie antyamerykańskiego powstania na Filipinach

  1911-wprowadzenie wojsk amerykańskich do Chin

  1912-wojska amerykańskie wchodzą do Hawany (Kuba)

  1912-wojska amerykańskie wchodzą do Panamy podczas wyborów

  1912-napaść wojsk amerykańskich na Honduras

  1912-1933-okupacja Nikaragui, ciągła walka z partyzantami. Nikaragua przekształciła się w kolonię monopolu „United Fruit Company” i innych firm amerykańskich

  1914-wojska amerykańskie wchodzą do Republiki Dominikany, walki z powstańcami o Santo Domingo

  1914-1918-seria najazdów na Meksyk

  1914-1934-Haiti. Po licznych powstaniach Ameryka wprowadza swoje wojska, okupacja trwa 19 lat

  1916-1924-8-letnia okupacja Republiki Dominikany

  1917-1933-okupacja wojskowa Kuby, protektorat ekonomiczny

  1917-1918-udział w I Wojnie Światowej. Początkowo Ameryka utrzymuje neutralność czyli sprzedaje broń za astronomiczne kwoty, bogaci się niewyobrażalnie, przystępuje do wojny dopiero w 1917 roku to znaczy prawie przy samym końcu, straciła zaledwie 40 tysięcy ludzi (przykładowo Rosjanie 2 miliony) ale po wojnie ogłasza się głównym zwycięzcą

  1918-1922-interwencja w Rosji

  1918-1920-Panama. Po wyborach wprowadza wojska w celu pacyfikacji zamieszek

  1919-Kostaryka. Powstanie przeciwko reżimowi prezydenta Tinoco. Pod naciskiem USA Tinoco zrezygnował ze stanowiska prezydenta jednakże niepokoje w kraju nie ustały. Lądowanie wojsk USA w celu „obrony amerykańskich interesów”. Wybór na urząd prezydenta D. Garia. W kraju przywrócono rządy demokratyczne

  1919-wojska amerykańskie walczą po stronie Włoch przeciwko Serbom w Dalmacji

  1919-wojska amerykańskie wchodzą do Hondurasu podczas wyborów

  1920-Gwatemala. Dwutygodniowa interwencja

  1921-Amerykańskie wsparcie dla rebeliantów walczących o obalenie prezydenta Gwatemali Carlosa Herrero w interesie „United Fruit Company”

  1922-interwencja w Turcji

  1922-1927-wojska amerykańskie w Chinach podczas powstania ludowego

  1924-1925-Honduras. Amerykańskie wojska napadają na kraj podczas wyborów

  1925-Panama. Wojska amerykańskie rozpraszają i tłumią strajk generalny

  1926-amerykańska inwazja na Nikaraguę

  1927-1934-Na całym terytorium Chin stacjonują wojska amerykańskie

  1932-Salwador. Inwazja od strony morza. W tym czasie trwało powstanie

  1936-Hiszpania. Wprowadzenie wojsk podczas wojny domowej

  1937-pojedyncze starcie militarne z Japonią

  1937-Nikaragua. Z pomocą wojsk amerykańskich Somoza dochodzi do władzy obalając legalny rząd Sacasa. Somoza zostaje dyktatorem, członkowie jego rodziny rządzili krajem przez 40 lat

  1939-wprowadzenie wojsk do Chin

  lata 1939-1945. To sprzedaż broni na odbywającą się wojnę światową gdzie się dało i ile można było wcisnąć. Wzbogacili się tym sposobem niesamowicie .nie martwiąc się że stali się pośrednimi zabójcami. Pod koniec wojny przylecieli podzielić wojenne łupy. Na Japonię już po ustaniu działań wojennych a w trakcie spisywania aktu kapitulacji zrzucili 2 bomby atomowe. Celem uzyskania odpowiednich dla siebie warunków kapitulacji i zastraszania świata . Co im znakomicie się udało do dzisiaj. Również ten naród stosuje zasadę- jak raz wejdzie do danego kraju to z niego nie wychodzi. Od 1945r. okupują Japonię Włochy i Niemcyn(żołnierze jankescy dokonują gwałtów na kobietach Niemieckich) oraz inne coraz to nowe kraje.

  6 Sierpnia i 9 sierpnia 1945 roku USA zrzuciły na Hiroszimę i Nagasaki bomby atomowe.

  1950-1953-wojna w Korei. W działaniach bojowych brało udział 350 tysięcy ludzi, 1 tysiąc czołgów, ponad 300 okrętów. Przeważającą część kontyngentu i sprzętu wojskowego dostarczyły USA

  1961, kwiecień-próba amerykańskiej inwazji na Kubę w rejonie Zatoki Świń w celu obalenia rządu Fidela Castro

  1965-1973-wojna w Wietnamie. Największy udział sił zbrojnych USA po II Wojnie Światowej

  1964-1973-operacja zbrojna USA przeciwko Frontowi Patet Lao w Laosie. Brało udział ponad 50 tysiące ludzi

  1979, Grudzień – Wojna Afgańska z ZSRR [Rosją]. USA i UK zakłada sunnicką al-Kaidę [szkoli i wyposaża w broń] przeciwko Rosji.

  1980 Finansowanie przez CIA Solidarnosci

  25 października 1983-czerwiec 1985-operacja wojskowa USA „Nagła furia” na Grenadzie w celu obalenia lewicowego rządu tego wyspiarskiego państwa

  1986, kwiecień-po wprowadzeniu sankcji ekonomicznych USA rozpoczęły akcje wojskowe przeciwko Libii. Zbombardowano dzielnice mieszkalne Trypolisu i Benghazi

  1989, grudzień-wojskowa operacja USA pod nazwą „Just Cause” w Panamie w celu usunięcia szefa kraju, prezydenta Noriegi, oskarżonego o handel narkotykami i o popieranie terroryzmu

  1991, 17 stycznia-28 lutego-operacja wojskowa USA i ich sojuszników, o nazwie „Pustynna burza”, w wyzwoleniu Kuwejtu od irackiej okupacji

  1991-1995 i 1998-1999-wojna etniczna w Jugosławii i agresja NATO przeciwko Federalnej Republice Jugosławii

  1993, 17 stycznia-USA rozpoczęły atak rakietowy na iracki obiekt gdzie , według twierdzeń Waszyngtonu, prowadzono prace nad bronią jądrową w odległości 20 kilometrów od centrum Bagdadu

  1993, 26 czerwca-USA dokonały uderzenia rakietowego w główny kompleks dowodzenia wywiadu irackiego w Bagdadzie w odpowiedzi na rzekome opracowanie przez Bagdad planów zabicia amerykańskiego prezydenta George’a Busha

  1996, 3 września-USA dokonały ataku rakietowego na Irak po tym jak wojska irackie przeprowadziły operację przeciwko Kurdom w rejonie Erbil na północy Iraku

  1998, 20 sierpnia-atak na „cele terrorystyczne” w Afganistanie i Sudanie w odpowiedzi na zamachy terrorystyczne na ambasady amerykańskie w Tanzanii i Kenii

  1999, 24 marca-operacja „Sojusznicza siła”. Interesujący jest zwłaszcza ten historyczny przegląd na tle tego jak zachowują się USA i sojusznicy w sytuacji kiedy jeden niepodległy kraj próbował spacyfikować jedną samozwańczą republikę

  2001, 7 października-Afganistan. USA przeprowadzają operację w Afganistanie w ramach operacji „Enduring Freedom”, rozpoczętej rzekomo w odpowiedzi na zamach terrorystyczny z 11 września 2001 roku

  2003, 20 marca-wojna iracka, konflikt który rozpoczął się od napaści sił USA i ich sojuszników na Irak
  (znalezione w sieci)

 26. @ Caramba

  „1980 Finansowanie przez CIA Solidarnosci”

  Hahaha. No agresja jak nic 😉

  „1991, 17 stycznia-28 lutego-operacja wojskowa USA i ich sojuszników, o nazwie „Pustynna burza”, w wyzwoleniu Kuwejtu od irackiej okupacji

  Agresja? 😉 Chyba iracka na Kuwejt. Wklejac też trzeba z głową …

 27. @ Caramba
  to jest wpis o Rosji. Rozumiem że zaraz wklei Pan listę rosyjskich agresji od XVIII w.? To będzie też długa lista…

 28. Rosja to tragiczny, niebezpieczny, barbarzynski, mongolsko-ruski stan umyslu – to nie kraj a raczej mongolsko-ruskie koczownicze plemiona, ktore napadaja na oscienne i nie tylko oscienne panstwa, totalnie je niszczac i – na podobienstwo swoje – czynia z nich niewolnikow – jest to rezultat prawie piecset letniej niewoli – plemiona ruskie byly niewolnikami Mongolskiej Zlotej Hordy przez prawie polowe millenium.. Podaje przyklad regionu Tuwy. Region ten byl do 1916 roku INTEGRALNA czescia Chin. W 1911 roku carska rosja, wykorzystujac slabosc wewnetrzna Chin zaczela powoli destabilizowac region Tuwy – wysylanie agents provocateurs en masse, instygowanie politycznych morderstw, sztucznie stworzone gospodarcze kryzysy e.g., brak podstawowych produktow jak chleba, maki, kartofli – jednym slowem zaglodzenie spoleczenstwa. Kiedy wojna domowa rozprzestrzenila sie na caly region Tuwy; natychmiast wybudowana kilka ruskich cerkwi i ogloszona region Tuwy jako historyczne i rdzenne tereny rosji; no i w 1916 roku Tuwa oficjalnie SAMA zdecydowala przylaczyc sie do rosji. Niestety rok pozniej w 1917 roku rossiya utonula v sobstviennym govnie..Rosja tylko w jednym stuleciu, w dwudziestym wieku przestala istniec dwa razy w 1917 i 1991 latach..To po prostu prawa fizyki – nie mozna utrzymac tak wielkiego ‚panstwa’ a raczej wielkiego ruskiego wieziennia bez gulagow – jedynej infrastruktury, ktora istnieje w rosji….

 29. @Motorniczy
  „Warto jednak dodać, że takie zachowanie jest nielegalne i niemoralne, prawda?
  I że USA zaatakowaly (nielegalnie) Milosevica, który dokonywal czystki etnicznej w Kosowie i (nielegalnie) Husajna, masowego mordercę. Rosja natomiast zaatakowala kraj, który wlasnie przegonił tyrana i który żadnych czystek nie przeprowadzał.”

  USA robi to co im się aktualnie opłaca, moralność i legalność mają tylko na sztandarach. Kilka przykładów:
  – jak im się opłacało żeby talibowie byli ich sojusznikami to nie było problemu żeby ich finansować, dozbrajać i szkolić ergo zbudować grunt pod Al-Kaidę i talibów. Bin Laden to ich człowiek był wówczas.
  – jak upadło ZSRR to się raptem okazało, że Al Kaida i talibowie już nie są kumplami tylko wrogami
  – jak im było na rękę to zbrodniarz Hussain z Iraku był ich partnerem i wspierali jego długoletnią wojnę z Iranem
  – potem jednak stwierdzili, że Hussain im się nie podoba i najechali Irak.

  Także jeśli chodzi o USA to moralność i legalność mają na sztandarach, a de facto robią to co im się podoba, ale oczywiście zawsze sprzedają to w atrakcyjnym, medialnym opakowaniu – tym się tylko różnią od Rosji.

 30. Ujmijmy to tak…..

  KAŻDA secesja korzystna dla Ameryki jest dobra.
  Szczególnie gdy dochodzi do niej u jej przeciwników.
  Każda secesja u sojuszników Ameryki jest z założenia niedobra, bo to ich osłabia.
  Przykładowo, podział Meksyku, czy Turcji byłby skrajnie niekorzystny.
  Podział Brazylii, Rosji, czy Chin, świetną sprawą, wartą wielomiliardowego wsparcia.

  Teheran, Jałta, Poczdam, Helsinki, Berlin…….
  Te porozumienia o wzajemnych strefach interesów i wpływów, dały pokój Europie na 50 lat. Niestety, w ramach triumfalizmu Jedynego Mocarstwa, zostały złamane.
  Zarówno litera, jak i duch.

  NATO zgodnie z porozumieniem z Gorbaczowem, miało się na wschód nie przesuwać.
  Granica była na Łabie, obecnie jest na Bugu.
  Czy może być przesunięta nad Dniepr?
  A może nad Don?
  Nie sądzę by Rosja patrzyła na to ze spokojem……

  Na wyjasnienie czekają strzelcy wyborowi z Majdanu, strzelający do wszystkiego co się rusza. Kto ich wynajął, uzbroił, wydał rozkazy.
  Ten „mord założycielski” wyzwolił możliwość dokonania przewrotu.
  Reszta była konsekwencją…..

  Ps.
  Pani ambasador USA w Kuwejcie, wyraźnie ZACHĘCAŁA Huseina do ataku.
  Obiecując neutralność Ameryki w tym sporze.
  Jak się skończyło, wiadomo.

 31. Panie Caramba, Jaki narod morduje miliony swoich wlasnych obywateli. Miliony ruskich niewolnikow maszerowaly do gulagow z imieniem Stalina na ustach, prosto z wielkiej parady zwyciestwa w 1945 roku w Moskwie, bohaterowie radzieccy [goosestemmed] prosto z placu czerwonego do gulagow…jak mozna miec jakikolwiek respect dla urodzonycy niewolnikow. Ruscy sa torturowani, mordowani przez wlasne rzady przez cala swoja historie – cel jest jeden utrzymac 18-wieczna ruska barbarzynska imperie….

 32. Przypominam wszystkim czytelnikom, ze druga wojna swiatowa zostala rozpetana przed Nazistowskie Niemcy i ich najblizszego sojusznika Soviecka rosje; napadajac na Polske Niemcy 1 wrzesnia; sowieci 17 wrzesnia. Faktu tego NIC I NIKT NIE ZMIENI. A wszystkie atakowane prze rosje kraje jak Przybaltyka i Ukraina, kiedy sa oskarzane o nazistowskie sympatie, te kraje powinny natychmiast uzyc argumentu sowieckiej armii generala Wlasova, 5 milionow sowieckich zolnierzy i oficerow przeszlo na strone nazistowska. Tego faktu rowniez nie moze zmienic nawet sowiecko/putinowska propaganda….Tak czy nie ?? panie Caramba…

 33. @Polish American
  „Przypominam wszystkim czytelnikom, ze druga wojna swiatowa zostala rozpetana przed Nazistowskie Niemcy i ich najblizszego sojusznika Soviecka rosje;”

  A ja przypominam, że Nazistowskie Niemcy nawet by nie pierdnęły w 1939 r. gdyby nie finansowe i technologiczne wsparcie zza oceanu. Ciężarowki Forda, paliwo produkowane w oparciu o technologie i fabrykaty z Texaco, nie bez powodu przemysłowiec Ford został odznaczony najwyższym nazistowskim odznaczeniem.

 34. Polish American
  22 stycznia o godz. 16:33 54

  Znam taki kraj, który morduje miliony NIE SWOICH obywateli…..
  Czasem wysyłając własne armie, czasem rekami najemników opłacanych przez siebie.
  Najczęściej jednak umieszczając na najważniejszych stanowiskach marionetki sobie powolne.

  Z pięciu stałych członków ONZ, jedynie Chiny nie dokonały jakiegoś aktu agresji od lat siedemdziesiątych.
  Pozostałe, systematycznie mieszają się w sprawy innych krajów.
  I o ile Rosja ma na sumieniu może z 500 000 istnień ludzkich, to USA co najmniej
  5 000 000……
  Moralność Kalego, to dobra moralność?

  Cięcie po szwach religijnych i plemiennych jest starą zasadą imperiów.
  Kraje wielonarodowe i wieloreligijne będą na takie działania podatne.
  Ukraina składa się pechowo z trzech głównych wyznań prawosławnych, katolików, muzułmanów.
  I trzech liczących się grup językowych w pewnym stopniu określających tożsamość kulturową.
  Podłożono bombę za pięć miliardów $- Nuland.
  I skrzesano iskrę- milicjanci i protestujący zabici przez snajperów.
  I nieszczęsna ustawa językowa.

  Jakies referendum, plebiscyt, nie były przewidziane w planach.
  Ukraińscy politycy mieli inne zadania. Rozwiązania siłowe- jedynie.
  Rozmawiać?
  To jest rozwiązanie dla krajów cywilizowanych, takich jak Szkocja czy Hiszpania.
  Fla Ukrainy takiego scenariusza nie przewidziano.
  I toczy suę walka do ostatniego Ukraińca.
  Jaki jest jej cel, tego nie wie nikt…..

 35. Fidelio, Dziekuje, za potwierdzenie faktu, ze sowiecka rosja wraz z nazistowskimi niemcami rozpetala druga wojne swiatowa. Metoda sowiecka , odciagniecie od problemu a w Ameryce przesladuja Murzynkow dziala do czasu…Wyglada na to ze fidelio to kagebowski operator grasujacy w Polsce, jak zreszta setki tysiecy oplacanych przez Kreml zprzedawczykow – troche panu wspolczuje by jesli placa w rublach kto przeliczenie jest nieciekawe 1 amerykanski dollar rowna sie 54,333 rubli…

 36. fidelio, przypominam, ze Ameryka finansowo wspierala rosje, [Niemcy byly militarna potega tuz przed wybuchem drugiej wojny swiatowej i nie potrzebowany Amerykanskiej pomocy – to nasz kagebowiec fidelio powinien wiedziec..] ktora w momencie napadu niemiec na rosje, byla prymitywna dyktatura ‚proletariatu’, trzeci swiat, gdzie nedza byla niewyobrazalna dla ludzi z Zachodu. Ameryka ‚podarowala’ sowieckim zebrakom 1 billion dolarow w latach czterdziestych dwudziestego wieku – dzisiaj to suma poprostu niewobrazalna. Amerykanie wysylali WSZYSTKO od zywnosci dla glodujacego ruskiego proletariatu, po bron czolgi, lekarstwa, buty i ubrania; pieniedzy tych rosja, jak zwykle nigdy nie zwrocila. Okazuje sie ze amerykanskie Jeep’y z drugej wojny swiatowej jeszcze dzis jezdza po nieistniejacych ruskich drogach.. A propos, to nie ostatni raz kiedy Ameryka wyciagnela rosje z totalnego upadku, tylko dwadziescia cztery lata temu w 1991 roku, rosyjska delegacja zazadala audiencji u Amerykanskiego Senator Lugara, ktory byl odpowiedzialny za proces przejscia z zamordyzmu sowieckiego na demokratyczny wolny rynek Zachodni calej Europy Centralnej i Wschodniej. Dlaczego ruska delagacja zazadala audjencji u Amerykanskiego Senatora? W 1991 roku na dalekim wschodzie ludnosc sowiecka zaczela unierac z glodu; Rosyjska delegacja, wedlug slow samego Senatora Lugara, po wejsciu do jego biura, PADLA NA KOLANA PRZED AMERYKANSKIM SENATOREM, DZIESIEC ROSJAN, NA KOLANACH, PLAKALI, MODLILI SIE I BLAGALI O RATUNEK PREZYDENTA BUSZHA PIERWSZEGO, BLAGALI ABY AMERYKA RATOWALA UMIERAJACY NAROD ROSYJSKI. No i coz zrobil Prezydent Bush Pierwszy.. oczywiscie uratowal glodujaca Rosje, wysylajac setki ton zamrozonych kurczakow, ktorymi amerykanscy farmerzy nie chcieli zywic swoich swin i krow. I w ten oto sposob, rosja uniknela losu glodujacych i umierajacych Afrykanczykow. Kazdy rosjanin zna okreslenie ‚KURICY BUSZA PIERWOWO’ …..

 37. Polish American
  22 stycznia o godz. 18:40 59

  Czy możesz liczyc na Obamacare 2014 ?

 38. Ufff Uffff pufff pufff dmuchamy antyrosyjski balon dmuchamy, balonik pęknie i trzecią wojnę światową już mamy.

 39. @Polish American
  Tak, tak, wszyscy którzy nie chcą robić laski Wujkowi Samowi są agentami Putina 🙂

  A taka rodzinka Bushów też ma ciekawą przeszłość, proszę sobie poczytać, dzięki operatorom KGB się przynajmniej dokształcisz troszkę:

  How Bush’s grandfather helped Hitler’s rise to power
  Rumours of a link between the US first family and the Nazi war machine have circulated for decades. Now the Guardian can reveal how repercussions of events that culminated in action under the Trading with the Enemy Act are still being felt by today’s president

  http://www.theguardian.com/world/2004/sep/25/usa.secondworldwar

 40. @Polish American
  „fidelio, przypominam, ze Ameryka finansowo wspierala rosje, [Niemcy byly militarna potega tuz przed wybuchem drugiej wojny swiatowej i nie potrzebowany Amerykanskiej pomocy – to nasz kagebowiec fidelio powinien wiedziec..] ktora w momencie napadu niemiec na rosje, byla ”

  Ameryka robiła interesy z jednymi i drugimi, bo taka jest Ameryka – robi biznes. Reszta jest drugorzędna.

 41. Panie @polish American, (polerujesz Amerykanom, czy co?)
  Przed napaścią Iraku na Kuwejt ,Husajn (były współpracownik CIA i przez tą agencję finansowany) sondował opinię USA na zajęcie Kuwejtu, został zachęcony.
  Armia Własowa to kilka tysięcy no, najwyżej kilkadziesiąt a nie 5 (słownie:pięć) milionów.
  Tak licznej armii nie miały nawet hitlerowskie Niemcy. Co za kosmiczna głupota.

  @fidelio ma rację pisząc
  „Ameryka robiła interesy z jednymi i drugimi, bo taka jest Ameryka – robi biznes. Reszta jest drugorzędna.”
  Dodam od siebie, USA szczuje jednych (np. Irak) na drugich (np. Iran) i zarabia na wzajemnym ludobójstwie sprzedając broń. W tym np. broń chemiczną i biologiczną jak do Iraku.

  Pozwolę sobie wkleić więcej znalezionego w sieci.
  „No to przyjrzyjmy się świetlanemu dorobkowi tych bogatych w ww. cnoty krajów Zachodu, tylko od 1916 roku:
  – układ Sykes-Picot, który podzielił arabski Bliski Wschód pomiędzy Anglię i Francję, wedle narysowanych od linijki granic, tak by oba mocarstwa mogły swobodnie eksploatować tamtejsze bogactwa naturalne, czyli naftę;
  – deklaracja antysemity Balfour’a, który by dogodzić żydowskiej finansjerze (Anglia ledwie dychała z powodu wydatków wojennych) i by pozbyć się żydów z Europy chojną ręką oddał Syjonistom arabską ziemię w Palestynie, coś jak Zagłoba Szwedom Niderlandy, ale niestety na poważnie;
  – Wielkodusznie oddano Saudom wnętrze pustynnego Płw. Arabskiego (ropę odkryto tam dopiero w 1936);
  – w 1921 Anglia krwawo stłumiła powstanie w Iraku, masakrując przy pomocy lotnictwa tysiące cywili. Francja w podobny sposób potraktowała Syrię;
  – w 1948 USA błyskawicznie uznały Izrael, mimo dokonywanych przez Syjonistów krwawych masakr i czystek etnicznych. Trumanowi potrzebne były głosy 200 tys. żydowskich wyborców. W ślad szybciutko poszła reszta krajów zachodnich;
  – w 1953 USA i Wlk. Brytania w operacji Ajaks obaliły demokratycznie wybrany rząd Mossadeka w Iranie, który ośmielił się znacjonalizować „ich” naftę, by przywrócić dyktaturę szacha, który stał się posłuszną marionetką Ameryki, której nie wadziło, że masowo prześladował i torturował opozycję;
  – 1954 – 1962 brudna wojna Francji o utrzymanie Algierii. Śmierć poniosło ok 26 tys. francuskich żołnierzy i ok 10 tys europejskich cywili oraz…..ok 700 tys. Arabów, w przytłaczającej większości cywili, zmasakrowanych przez francuskie pacyfikacje;
  – 1956 r. Prezydent Nasser ośmielił się znacjonalizować Kanał Suezki, w odpowiedzi Anglia, Francja i Izrael zaatakowały Egipt.
  – 1948 – 2014 Zachód i okazjonalnie ZSRR wspierają, zbroją Izrael, który bezkarnie lekceważy ponad 60 Rezolucji ONZ;
  – 1967 – 1973 ?? Izrael buduje bombę atomową, po bezkarnych kradzieżach technologii z Francji i materiałów radioaktywnych z USA;
  – 1967 r. Izrael napada na Egipt, Syrię i Jordanię, zadając im błyskawiczną klęskę i rozpoczyna okupację Zachodniego Brzegu, Golan i Gazy;
  – 1973 r. USA i inne kraje zachodnie wyciągają Izrael z bryndzy, pieniędzmi i bronią w wojnie Jom Kippur;
  – 1973 – 2014
  – 1974 – 2014 USA popierają i finansują najpierw Sadata, potem Mubaraka, a wreszcie Sisi, brutalnych dyktatorów egipskich;
  – 1979 r. Islamska rewolucja w Iranie obala Szacha. W odpowiedzi USA dyskretnie wspierają Saddama Hussejna w ataku na Iran w 1980 r. a potem wspomagają go, wraz z innymi krajami Zachodu w 8 letniej wojnie z Iranem, w której śmierć poniosło do miliona ludzi;
  – 1991 r. ambasador USA daje Saddamowi do zrozumienia, że Stanom nie przeszkadza zajęcie Kuwejtu przez Irak.
  – 1991 r. mimo to USA montują koalicję i atakują Irak po zajęciu przez niego Kuwejtu, w 1-j Wojnie w Zatoce. Giną tysiące irackich żołnierzy;
  – 1998 – Clinton bombarduje rakietami Sudan i Afganistan;
  – 1991 – 2003 Zachodnie sankcje na Irak, w wyniku których umiera do 1/2 irackich dzieci, co jednak nie spędza snu z oczu Amerykanom, a zwłaszcza Madeleine Albright;
  – 2001 – USA atakują i okupują Afganistan, ginie co najmniej 35 tys cywili;
  – 2003 – 2011 USA atakują i okupują Irak, torturują w Abu Ghraib i wielu innych „ośrodkach demokracji” ginie co najmniej 600 tysięcy ludzi;
  – 2004 – 2014 USA bombardują z dronów w Pakistanie , Afganistanie, Jemenie, Somalii, w atakach często ginie do 90% „przypadkowych ofiar”

  Pardon, to tylko główne, największe wydarzenia, dla spisania „drobiazgów” nie starczyłoby przysłowiowej wołowej skóry. Do tego można by dodać eksploatację miejscowych zasobów i gospodarek, bezpośrednio, lub przy pomocy usłużnych miejscowych dyktatorów i zeuropeizowanych elit.

 42. Rosja dopłaca do Krymu i siedzenia w Donbasie, więc niech sobie tam siedzi, aż zbankrutuje, a wtedy sama się po cichu wycofa. Kilka lat wyższych stóp procentowych i będzie po Rosji.

 43. kagebowski fidelio – pucin to nie tylko pedofil i absolutny idiota, ktory udaje zurawia, udaje slynnego nurka i swiatwej slawy archeologa – jak rowniez jest pogromca tygrysow syberyjskich – niemniej jego najwkieksze osiagniecie to odpowiedzialnosc za prawie 200 tysiecy zamordowanych Syryjczykow. polityczne morde Prezydenta Polski, Pro-Europejskiego Premiera Serbii, Serbskiego przedstawiciela do NATO, ostatnio ruskie zwierzeta zamordowali Christophe’a de Margerie, wielkiego przyjaciela rosji, niemniej trzeba bylo przeciez ukarac francje za odmowe sprzedarzy Mistralii – a propos, mistrale to zalosne, rozkraczone. niestabilne statki, z ktorych smieje sie caly swiat a zwlaszcze dwie JEDYNE morskie potegi USA and UK. Sami francuzi nie chca tego zlomu dla swojej marynarki, wiec znalezli idiotow ruskich, ktorzy CALKOWICIE zaleza od Zachodu jesli chodzi of technologie… Bo jak wiemy ruscy ostatnio wynalezli nastepujace wynalazki gulagi, charnobyl i herbatke z polonium..A propos, chyba nie ma nikt watpliwoscie, ze ostatnie terorystyczne akcje we francji to, oczywiscie akcja putina – to on kontroluje wszystkie terorystyczne grupy arabskie i manipuluje nimi – to takie oczywiste…A NAJWAZNIEJSZA PRZYCZYNA TO ODCIAGNIECIE UWAGI ZACHODU OF UKRAINY. Przypomina sie masakra Wegrow przez sowieckich barbarzyncow w 1956 roku, kiedy, pieknie zorkiestrowany proces nacjonalizacji kanalu sueskiego idealnie odciagnal uwage swiata of holohaustu Wegrow w sercu Europy. Ale coz rosja osiagnela – ruska armia w dalszym ciagu zre psie mieso ‚Bielka i Strielka’. milion ruskich umiera corocznie of przedawkowania afganskiej heroiny, jezyk rosyjski to juz lokalna gwara, syberia juz chinska, i cala Centralna Azja to Chinskie podworka…

 44. @Marcos,
  który wspomniał tu Australię.
  Otóż jest ona wasalem Stanów Zjednoczonych do tego stopnia, że w dziedzinie polityki zagranicznej i wojskowości nie wiadomo gdzie się Pan kończy a sługa zaczyna. Z gorącym entuzjazmem wysyła żołnierzy do udziału we wszystkich awanturach kolonialnych Wielkiego Brata, udziela mu baz i ośrodków szpiegowskich, dzieli się informacjami wywiadowczymi i kibicuje Izraelowi.

 45. Rosjanie popelnili kolosalny blad.

  Rosja ma 20-krotnie mniejszy potencjal ekonomiczny niz UE i USA lacznie.
  Wynosi on w przyblizeniu potencjal Wloch.
  Kopanie z koniem im na zdrowie na pewno nie wyjdzie.

  Ukraina byla strefa realnych wplywow rosyjskich – Rosjanie na Krymie mieszkali, budowali sobie rezydencje, sterowali z tylnego siedzenia polityka.
  Nie bylo z Rosji na Ukraine wiz itd.
  To byla taka platforma pomiedzy…
  Teraz czy Putin chce czy nie Ukraina zostala stracona i wepchnieta w rece zachodu.
  I co konkretnego Rosja z tego ma?
  Ziemie?
  Bzdura totalna.

  Zbieranie rosyjskich ziem…skonczylo sie tym, ze stracili najblizszych im slowianskich braci i za kazdym zabitym ten stan sie poglebia.

  Jakie konkretnie korzysci ekonomiczne czy strategiczne uzyskala Rosja?
  ZADNE!

 46. Specjalnie dla @Polish American, wklejam jeszcze to:

  ~ZA: lemmy do ~oki: A oto garść przykładów.
  1. Energetyka atomowa – „Rosatom” opanował 16% światowego rynku budowy bloków nuklearnych. Wartość podpisanych umów to 74 miliardy dolarów w roku 2013.
  2. Usługi finansowe – „Alpari” to jeden z pięciu największych brokerów na świecie. Obroty ponad 1 bilion dolarów rocznie. File w w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach.
  3. Grupa transportowa „Wołga-Dniepr” – światowy lider w segmencie superciężkich i ponadgabarytowych transportów powietrznych z obrotem powyżej 1 mld USD rocznie.
  4. Usługi w dziedzinie IT – „Russoft”. Obroty 4.6 mld dolarów w roku 2012, z czego około połowa przypada na sprzedaż gotowych produktów, a połowa na usługi opracowywania oprogramowania na zamówienie.
  5. Budownictwo za granicą – „Mosmetrostroj” wygrała przetarg na budowę tunelu hydraulicznego pod Bosforem w Turcji o średnicy 6 metrów i długości 3,4 km i jest obecnie zaangażowana w budowę metra w Chennai (Indie) i szybkiej magistrali z Tel Awiwu do Jerozolimy.
  6. Inżynieria kosmiczna – Rosja jest światowym liderem w produkcji komercyjnych pojazdów kosmicznych, wynoszących na orbitę satelity, ładunku i osoby; dochód ok. 1 mld dolarów rocznie.
  7. Inżynieria lotnicza – „Progresstech” jest liderem w Europie Wschodniej w dziedzinie inteligentnych usług dla przemysłu lotniczego i transportu lotniczego. Od 1998 r. „Progresstech” aktywnie uczestniczy w tworzeniu wszystkich najnowszych wersji Boeing Commercial Airplanes (777 i 737), jak również w projektowaniu nowego samolotu Boeing 787 i Boeing 747-8. Świadczono też usługi inżynieryjne i konsultingowe w ramach programów budowy m.in. samolotów Airbus A320, A330, A350, A380; Gulfstream G250, G650; Cessna Columbus; Mitsubishi Regional Jet; Bombardier CSeries, Learjet 85.
  8. Analityka i Konsulting Biznesowy – „Prognoza”, międzynarodowa firma z siedzibą w Permie wdrożyła już ponad 1500 projektów do wprowadzenia oprogramowania analitycznego dla 450 klientów w ponad 70 krajach. Wśród jej klientów – MFW, WHO, Coca-Cola, 3M.
  9. Usługi telekomunikacyjne – „Komunikacja Satellite” zapewnia dostęp do segmentu kosmicznego użytkownikom z 35 krajów i jest jednymi z dziesięciu największych na świecie operatorów satelitarnych w zakresie łączności satelitarnej. Warto też wymienić „Rostelekom”, który wraz z trzema operatorami zagranicznymi bierze udział w realizacji nowego projektu na dużą skalę – budowy szybkiego połączenia „Europa-Persja” (EPEG), o pojemności łącza do 3,2 Tbit/s.
  10. Turystyka i podróże służbowe – ich obsługa przynosi ponad 7 mld dolarów rocznie.
  11. Metalurgia – eksport osiągnął 40 mld dolarów. W niektórych dziedzinach Rosja jest kluczowym eksporterem na świecie – np. tytanu, niklu, aluminium, nie tylko surowców, ale i zaawansowanych technologicznie wyrobów.
  12. Przemysł chemiczny – Rosja jest światowym liderem w produkcji kauczuku syntetycznego, niektórych nawozów i chemikaliów. Roczny eksport – ponad 30 mld USD.
  13. Rolnictwo i żywność – w 2013 r. eksport produktów rolnych z Rosji wyniósł 15 miliardów dolarów. Sąt to głównie zboża – pszenica, ryż, kukurydza.
  14. Przemysł zbrojeniowy – Rosja to drugi na świecie, po USA, eksporter broni (15.7 mld dolarów w 2013 r). Sprzedaje się głównie pojazdy opancerzonych, systemy obrony powietrznej, samoloty bojowe i śmigłowce oraz uzbrojenie okrętów wojennych.
  15. Ciężkie maszyny – „Hydropress”, „Tiażmekpress”, „Uralmasz” eksportują do wielu krajów prasy hydrauliczne, urządzenia do kucia metali i tłoczenia blachy, lokomotywy, wagony, statki, silniki itp. Wśród odbiorców znajduje się m.in. USA.
  16. Urządzenia wydobywcze – statki wiertnicze, tankowce, masowce.
  17. Lotnictwo – samolot krótkiego zasięgu „Suchoj SuperJet 100″, eksportowany jest do 12 krajów. Holding „Wiertolety Rosii” to największy na świecie producent w segmencie średnich i ciężkich śmigłowców (14% całkowitego światowego rynku śmigłowców, 35% światowej floty helikopterów bojowych, 74% floty światowej super ciężkich śmigłowców powyżej 20 ton, 56% światowej floty śmigłowców o masie od 8 do 15 ton).
  18. Optyka – cały szereg firm produkujących urządzenia optyczne na eksport. Np. główne, dwumetrowe zwierciadła dla trzech teleskopów Royal Greenwich Observatory (UK), czy lustro 1,23 m do teleskopu Instytutu Maxa Plancka w Heidelbergu (Niemcy).
  19. Sprzęt i instrumenty naukowe – m.in. Nowosybirski Instytut Fizyki Jądrowej – od skanerów medycznych do akceleratorów przemysłowych i defektoskopów.
  20. Oprogramowanie antywirusowe „Kasperski”, z przedstawicielami za granicą i 500 firmami partnerskimi w ponad 60 krajach. Wśród klientów – Cisco Systems, Lufthansa, McKinsey & Company, Oracle, Siemens, Novell, General Electric, Bayer i in.
  21. Frezarki, obrabiarki, lasery przemysłowe dużej mocy. Firma „IPG Photonics” jest jednym z trzech wiodących producentów laserów przemysłowych (kapitał ponad 1 miliard USD, a w segmencie superlaserów jest monopolistą.
  22. Dobra konsumpcyjne – odzież, żywność, meble, samochody pancerne.
  23. Elektrotechnika – 30% produkcji firmy „Ruselprom” (samochody elektryczne) idzie na eksport. Także urządzenia elektryczne dla dużych obiektów energetycznych, firm hutniczych, firm inżynieryjnych.
  24. Elektronika – spółka „TransAsia” to światowy lider w produkcji systemów nawigacji morskich i profesjonalnych symulatorów dla flot handlowych. Opanowała 45% światowego rynku symulatorów morskich, 35% systemów elektroniczno-kartograficznych. Rosja produkuje także urządzenia do nawigacji morskiej, systemy zarządzania ruchem, rejestratory, dyktafony, czujniki, systemy zasilania energią słoneczną itd.
  25. Energetyka – eksport paliwa jądrowego, usługi wzbogacania uranu, sprzęt dla elektrowni wodnych, gotowe elektrownie.
  I to by było na tyle w dużym skrócie.
  I jeszcze jedno pytanie: jakiego programu antywirusowego w swoim komputerze używasz? Bo jeśli Kaspersky’ego to gratuluję trafnego wyboru!

  Wydaje mi się, że pokazałem twoją ignorancję, zaślepienie, chamstwo, tandetę, głupotę polityczną, kosmiczną rusofobię a przede wszystkim twoją małość….

 47. @Polish American
  „kagebowski fidelio – pucin to nie tylko pedofil”

  Do takiego poziomu to ja się zniżał nie będę. Ale przynajmniej już wiem z kim mam do czynienia.

 48. Głupi Grzesiu nie daje za wygraną:
  „Grzegorz Schetyna: to Ukrainiec prowadził czołg, który rozbił bramę Auschwitz”

  Co zrobić z takim głupkiem?

 49. Caramba.
  Mowia, ze net wytrzyma wszystko, ale ‚pile of horseshit” jaki ty wrzuciles, …
  Well, stinks even here, across the ocean !
  Jak czesto slyszysz: You’re a f*cking idiot, po polsku oczywiscie ?
  Zaloze sie, ze mozesz to zglosic do Guinness World Records.

  fidelio
  Are you his twin brother ?
  Two aholes in one family.

 50. Chyba najgorsi sa neofici i przechrzty……

  Obama realizuje politykę amerykańską, Putin rosyjską.
  Jaka realizuje nasz rząd?
  Polską?
  Sądząc po efektach, można mieć wątpliwości.

 51. Vera599:co tj.Caritas w Niemczech=moze cos wiecej!?

 52. Wracając do Schetyny.
  Nawet gdyby się starał b.gorliwie to i tak nie zasłuży,tak jak marszałek Broz Tito ,na tytuł „łańcuchowego brytana imperializmu amerykańskiego”.
  Nie ten kaliber.

 53. Och, ten Tanaka!

  Zresztą wpis Redaktora także dobry (za wyjątkiem potknięcia, ktore bezlitośnie obnażył Tanaka).

 54. fidelio
  23 stycznia o godz. 13:38 74
  Głupi Grzesiu nie daje za wygraną:
  “Grzegorz Schetyna: to Ukrainiec prowadził czołg, który rozbił bramę Auschwitz”
  Co zrobić z takim głupkiem?…”

  A moze przestac ciagle powtarzac glupoty o armii rosyjskiej ale zaczac pisac prawde o armii sowieckiej pod wodza Gruzina..
  Ostatecznie w tej armii faktycznie sluzylo prawie 2 miliony Ukraincow, ktorzy w wojnie z bylym sprzymierzencem stracili proporcjonalnie wiecej obywatelii niz Rosja.

 55. Całowicie zgadzam sie z zapisami pańskiego bloga. Trafiłem przypadkowo ale bedę zagladał częściej bo warto. Pozdrawiam serdecznie.

 56. @Andrzej Falicz
  „A moze przestac ciagle powtarzac glupoty o armii rosyjskiej ale zaczac pisac prawde o armii sowieckiej pod wodza Gruzina..
  Ostatecznie w tej armii faktycznie sluzylo prawie 2 miliony Ukraincow, ktorzy w wojnie z bylym sprzymierzencem stracili proporcjonalnie wiecej obywatelii niz Rosja.”

  Armia Czerwona to konglomerat narodowości, ale dowództwo nie było w Kijowie, ani w Tibilisi tylko w Moskwie, to była Armia ZSRR, po prostu.

 57. Republik radzieckich a nie rosyjskich.

  Armia sowiecka to nie rosyjska
  Putin może się puszyc, że Oświęcim wyzwolili akurat Rosjanie ale to zawlaszczanie historii.
  Może pokazywać walkę z dzisiejszą Ukrainą jako walkę z ukrainskim faszyzmem co kupuję nawet sporo Polakow.
  Ale częścią historii
  jest również hitlerowska rosyjska armia RONA i 2 miliony Ukraińców ( obok 20 tysięcy w UPA) w armii czerwonej walczącej z faszyzmem.
  Dowództwo w czasie wojny było w różnych miejscach w różnych okresach.
  Faktem jest, że dzisiejsza Rosja chce budować neoimperialna politykę zakłamujac historię ale my nie musimy

 58. @Andrzej Falicz
  „Ale częścią historii
  jest również hitlerowska rosyjska armia RONA i 2 miliony Ukraińców ( obok 20 tysięcy w UPA) w armii czerwonej walczącej z faszyzmem.
  Dowództwo w czasie wojny było w różnych miejscach w różnych okresach.
  Faktem jest, że dzisiejsza Rosja chce budować neoimperialna politykę zakłamujac historię ale my nie musimy”

  Problem polega na tym, że zachodnia Ukraina ŚWIADOMIE I Z PEŁNĄ PREMEDYTACJĄ odwołuje się do tradycji nie Ukraińców nie walczących w ramach Armii Czerwonej tylko tych walczących w jednostkach SS. Wystarczy spojrzeć na herb batalionu Azow i jakie symbole są tam wykorzystane, wystarczy obejrzeć celebrowane pogrzeby weteranów SS Galizien z wykorzystaniem umundorowania SS-mańskiego i całej symboliki nazistowskiej. Putin ich do tego nie zmusza, identyfikują się z tymi formacjami z własnej, nieprzymuszonej woli.

 59. Andrzej Falicz
  28 stycznia o godz. 3:11

  Zadziwiajaca jest ochota do uznawania,ze historia jedną ma tylko interpretację i że tylko nasza interpretacja jest prawdziwa.Historia najmojsza.
  Stąd wynika koniecznośc (?) powoływania „Komisji do wyjasniania spraw trudnych” na gruncie (nigdy wczesniej) użyznionym ofiarami .
  Zadziwiajaca ,chociaż chyba nie bardzo,jest ochota do szpanowania najmojszą interpretacją historii przez szpagaciarzy zajmujacych,przez zadziwiajacy zbieg okolicznosci ,urzędy publiczne.Nie bardzo ,bowiem „zajmowanie” jest uzaleznione od własciwej porcji serwilizmu okazywanego decydentom wlaściwym.Szpagaciaż ma węch najwyższej próby rozpoznajacy wymagania decydentów właściwych.
  Szpagaciaże byli,są i bedą zapewne (decydent ten czy inny) .Natomiast miałbym apel by szpagaciaży nie nasladowac.Próbujac sine ira e studio ,w miarę mozliwosci,odejsc od historii najmojszej.